Vysočině chybí mokřady, tůně a potoky. Na jejich stavbu stát nabízí peníze

3. únor 2017
Zprávy

Vysočina je krajem chudým na mokřady, tůně a potoky. Stát, respektive Ministerstvo životního prostředí nabízí na jejich budování významnou finanční podporu. Stavby většinou bez trubek a betonu by do krajiny navrátily řadu vzácných živočichů a pomohou také se zadržováním vody.

Stát chce stavby hojně dotovat, podle Václava Hlaváče z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR nabízí až sto procent prokázaných nákladů na stavbu.

„Těch oblastí, kde to je potřeba, jsou pochopitelně stovky. Naše zemědělská krajina je z toho pohledu retence vody v krajině ve velmi žalostném stavu. Spíše je ten zájem daný vůlí toho vlastníka pozemku ten problém řešit,“ řekl Českému rozhlasu Václav Hlaváč.

Zemědělci namítají, že přijdou o půdu

Nápad budovat mokřady a jim podobné stavby narazí patrně na nevůli zemědělců. Hospodaří na velkých lánech, využívají moderní vysokokapacitní stroje. „Pro nás pro zemědělce je to samozřejmě ztráta půdy, na které hospodaříme. Máme strach z těch mokřadů, že se budou rozšiřovat, budou tam plevele, ty se budou rozšiřovat dál do polí. Pro nás to určitě přínos nebude,“ argumentuje ředitel zemědělského podniku v České Bělé Tomáš Krejčík.

autoři: mik , Hana Mikulincová
Spustit audio