VOLBY: Někteří kandidáti si to na poslední chvíli rozmysleli. Často na vesnicích

Komunální volby 2018
Komunální volby 2018

Ve středu 3. října je poslední termín, kdy se mohou kandidáti do komunálních voleb vzdát. Okamžik nastane v 14:00 hodin, tedy 48 hodin před otevřením volebních místností.

V obci Chýstovice na Pelhřimovsku odstoupil ze zdravotních důvodů dosavadní nezávislý místostarosta Antonín Sháněl. To znamená, že tamnímu sdružení kandidátů s číslem 2 stačí k vítězství jediný hlas.

V jedné z nejmenších vesnic se volí sedm zastupitelů. Proti sobě stála dvě sdružení, každá měla čtyři členy. A místostarostovým odstoupením dochází k situaci, že všichni se do vedení obce dostanou. I kdyby dříve Shánělovo sdružení s číslem jedna posbíralo všechny hlasy a do zastupitelstva vstoupili všichni, konkurence bude silnější se čtyřmi zastupiteli.

7 zastupitelů

V Chýstovicích, jedné z nejmenších obcí na Vysočině, je sedm zastupitelů. Podle zákona by jich ale stačilo pět. Důvody jsou nasnadě. Při pěti zastupitelích totiž stačí, aby se jediný odstěhoval nebo zemřel a musí se vypisovat předčasné volby, řekl Českému rozhlasu starosta Jan Hunal.

Krucemburk, Golčův Jeníkov

Kandidáti odstupují ale i v jiných obcích. Nejvíc v Krucemburku na Havlíčkobrodsku na kandidátce tamních žen, a to hned dvě. Na Havlíčkobrodsku po jednom kandidátovi už chybí i KSČM v Golčově Jeníkově, účast ve volbách položila i nezávislá uchazečka ve Vísce.

Čtyři odstoupivší má i Třebíčsko - konkrétně po jednom Rudkov, Okřešice, Radošov a Vlčatín. Nikde by ale nemělo být ohrožené samotné konání voleb. To by nastalo, kdyby klesl počet kandidátu do zastupitelstva pod pět.

Spustit audio

Související