Vlastnit hudební nástroj je pro každého muzikanta hotové jmění. Kontrabas nevyjímaje!

17. srpen 2015
Dobré odpoledne

Kontrabas vznikl již v 16. století v Itálii, ale říkalo se mu violon. Ten byl přímým předchůdcem tohoto nejhlubšího smyčcového nástroje. Až v 18. století se začal více využívat v komorních i symfonických orchestrech. A dnes se objevuje ve všech hudebních žánrech.

Kontrabasy se vyrábějí ze smrkového dřeva a váží desítky kilogramů. „Délka nástroje je 195 centimetrů, ale vyrábějí se i tříčtvrteční basy, které využívají normální dospělí hráči,“ zmínil v rozhovoru Českého rozhlasu Milan Polreich z jihlavské prodejny hudebnin.

Mohutný smyčcový nástroj má většinou čtyři nebo pět strun. A jeho kvalita se pozná podle materiálu a ručního zpracování.

Ale nejen to. „Stále platí, že čím vyšší cena, tím kvalitnější nástroj,“ říká Milan Polreich. Nejlevnější kontrabasy jsou podle něj k sehnání za 15 až 20 tisíc korun. Velmi polomasivní a masivní nástroje koupíte za cenu od 30 tisíc výše. A tak vlastnit takový kontrabas, je opravdu jmění.

Dnes již má tento hudební smyčcový nástroj svého nástupce. Tvrdšího, razantnějšího s mnohem agresivnějšími tóny. Jedná se o basovou kytaru, která v moderní hudbě funkci kontrabasu plně nahrazuje.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...