Vlastní zkušenost s popáleninami je to nejcennější, co můžeme předávat

10. prosinec 2018

Jana Lacinová je ženou roku v kategorii Charity. Založila organizace Popálky a sdružuje lidi s podobným osudem, jako je její vlastní.

Jana Lacinová měla před lety úraz, část těla ji sežehla energie ze železniční troleje. „Vlastní zkušenost je to nejdůležitější, co můžeme těm nově popáleným lidem předávat. Nejsem to jen já, v Popálkách je nás více takových.“

Úrazy popálením se týkají dospělých lidí, ale i dětí. „U těch dětí je to složité. Myslím, že to celé mnohem hůř nese ten rodič než to dítě. Uvědomila jsem to ještě víc teď v souvislosti s tím titulem.“

Uvědomění přichází s pubertou

Dítě si stav po úrazu začne uvědomovat, až přijde do puberty, míní dále Jana Lacinová. „Začnou se zajímat, mají trochu jiné starosti, než když byly malými dětmi. Radíme rodičům, říkáme to s velkým apelem – mluvte o tom problému s dětmi, komunikujte s nimi.“

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.