Většina hotelů ve Žďárských vrších zůstává zavřená. Majitelům se v nejisté době otevřít nevyplatí

15. prosinec 2020 06:00

Touto dobou už obvykle mají hoteliéři na Novoměstsku plně rezervované pokoje minimálně do konce roku. Letos je tomu ale jinak.

Zájem ze strany lidí by byl, jenomže sotva otevřeli a začali plánovat příjezd hostů, nová nařízení proti šíření koronaviru ale od pátku jejich podniky znovu uzavřou. Některá ubytovací zařízení ve Žďárských vrších přitom ani otevřít nestihla. Za současné situace by se jim to totiž nevyplatilo.

Tři studně

Zastavujeme se před zavřenými dveřmi hotelu v obci Tři studně na Novoměstsku. Nápis hlásá, že restaurace je mimo provoz. A zdá se, že v oblíbené turistické lokalitě není ani živáčka.

Záhy se objevil majitel Jiří Halva, který nás provází prázdným a vymrzlým hotelem. Na otevření se prý teprve chystal. „Řeklo se: hotely pojedou sice v nouzovém režimu, ale pojedou. Tak jsme přišli, vydezinfikovali, uklidili.“

Bazén, energie

Podle Halvy se hotel totiž nedá otevřít lusknutím prstu, a navíc nebylo kam spěchat, protože většina klientů své pobyty dopředu odřekla a zájem o rezervace byl především na budoucí týdny. „Otevřít hotel nebo restauraci není otočení vypínačem a jdeme prodávat. A když nemám klienty, kteří mi všichni zrušili pobyty, tak se přiznám, že v tento okamžik bych asi nic moc nevydělal.“

Provoz hotelu totiž stojí nemalé náklady a jen napustit hotelový bazén by majitele vyšlo na 30 tisíc korun. „Další finance pak spolknou energie a vytápění,“ říká Jiří Halva. „To opravu nemá cenu otevírat na týden, to jen prohlubujete ztrátu.“

Vysočina Arena

Podobný postup zvolil také hotel SKI nedaleko Vysočina Areny. Plánoval otevřít až 26. prosince, potvrzuje majitel Marián Štětina: „My jsme se rozhodli sami neotevírat, protože ty podmínky, které bychom měli splňovat, se nám vůbec nevyplatí. Hotel má nějaké fixní náklady bez ohledu na to, jestli tady ti lidé jsou ubytování nebo nejsou a ty fixní náklady v současnosti převyšují příjmy, které bychom za současných podmínek měli.“

Už nyní se přitom ztráty ubytovacích zařízení kvůli několikaměsíčnímu uzavření podle oslovených hoteliérů pohybují v řádech milionů korun.

autoři: Patrik Salát , mik
Spustit audio

Související