Koronavirus patrně zruší plesovou sezónu. Pro vesnické spolky to bude znamenat finanční ztrátu
Vládní protiepidemická opatření nepřejí společenskému životu. Nerozběhla se kvůli nim ani současná plesová sezona.
Ztráty ale nepočítají jenom majitelé a provozovatelé sálů, ale i někteří pořadatelé. Hlavně pro menší spolky byly plesy důležitým zdrojem příjmů.
Například do kulturního domu v Brzkově na Jihlavsku už veřejnost skoro tři měsíce nevstoupila. „Tohle je ještě z vítání občánků, to jsme stihli ještě v září udělat,“ říká starosta Brzkova Aleš Bořil.
Plesy, oslavy
Brzkově žije kolem tří set obyvatel. Na zábavy a plesy se do kulturního domu sjíždělo kolem pěti set lidí. „Na druhé straně máme ještě kuchyň a jídelnu. Ty se každý týden využívají na oslavy narozenin, touhle situací to všechno padá.“
Z pronájmu sálu měla obec zisk, který zpět investovala do vybavení. Ztráta je podle starosty Aleše Bořila jinde: „Dnes je to všechno odkázáno na online, myslím, že tohle ovlivní sociální soudržnost té další generace.“
Hasiči
V setkání se svými kamarády ale věří velitel SDPH Brzkov Vladimír Laštovička, i když ví, že šance na pořádání plesů v březnovém termínu jsou minimální. „Z takových osmdesáti procent bych věřil, že ne.“
Hasičský ples v Brzkově ale nemá rozměr jen společenské události. Pro sbor je to také významný příjem. „Z toho příjmu žijeme celý rok.“
Podobně jsou tom i další spolky a organizace na malých obcích. I pro něj jsou plesy příjmem, který na konci letošního a začátku příštího roku mít nebudou.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Někteří učitelé musí prázdniny trávit na brigádách, peníze jsou důvod k odchodu, upozorňuje Pražák
-
Probační služba je Popelkou, potřebujeme lidi i peníze, říká nová šéfka úřadu Slováková
-
Týdeník iROZHLASu: Babiš, čínská diverze, hořící Sibiř i Velký bratr. 10 odpovědí na 10 klíčových otázek
-
Mladistvý Čech měl zbraně, chemikálie na výbušniny a chystal útok na průvod Pride. Skončil ve vězení