Ve firmách se znovu bude testovat. V humpoleckém pivovaru s tím ale od jara neskončili

23. listopad 2021 11:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pokud pak bude ve školách v jednom okrese víc než 25 pozitivních případů na 100000 provedených testů, testování tam bude pokračovat do konce září, vždy jednou týdně.

Firmy musí znovu začít testovat zaměstnance. Čas na to mají do příštího pondělí. Některé to ale zvládly hned včera, a to i proto, že s testováním nikdy neskončily.

Takovou firmou je i pivovar Bernard v Humpolci.

Ještě před tím, než nastoupí na směnu, musí od včerejška minimálně neočkovaní zaměstnanci alespoň jednou týdně na testy. Vyplývá to z nařízení vlády. Třeba v humpoleckém pivovaru Bernard to ale nebyl problém. Nikdy tam totiž testovat nepřestali.

Speciální místnost

Přicházíme do místnosti, která obvykle slouží zejména pro turisty. Jednotliví zaměstnanci pivovaru si u stolečků provádí samotest. A spolu se stopkami pak už jen čekají na vyhodnocení. Každý si po sobě před odchodem ještě vydezinfikuje stůl.

„Já to považuju za správnou věc, hlavně všichni víme, jak na tom jsme. Já chodím v pondělí a považuji to za dobrý,“ říká zaměstnanec pivovaru Zdeněk Mikulášek, zatímco čeká na výsledek svého testu.

Testují už od března

A ačkoliv vláda vydala povinnost znovu testovat pracovníky až od tohoto týdne, pivovar kontroluje bezinfekčnost zaměstnanců nepřetržitě od března, dodává mluvčí podniku Radek Tulis: „V našem pivovaru se začalo testovat prakticky od samého počátku, kdy tato opatření vstoupila v platnost. Od 8. března se pravidelně a bez přestávky testuje, testujeme očkované i neočkované.“

Zároveň se kromě zaměstnanců, kteří dochází přímo do pivovaru, musí testovat třeba i obchodní zástupci nebo pracovníci ve firemních prodejnách. Test mohou provést ale prakticky kterýkoliv den, popisuje Jarmila Kasalová z personálního oddělení: „Je to tak stanovené, že máme pondělí dané jako hlavní testovací den. Začínáme kolem půl šesté ráno, kdy se testují lidé z výroby po noční směně nebo před začátkem směny, pak nastupuje laboratoř, údržba a lidé z kanceláří a pak máme stanovenou vždycky půl hodinu každý další den.“

Od počátku testování zaměstnanců ve firmě se podařilo díky testování zachytit kolem deseti případů nákazy koronavirem a zamezit tak jejímu šíření v podniku.

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související