Včelí mor udeřil na Jihlavsku a Žďársku. Léčit se nedá, chovatel musí všechno spálit
Včelaři na Jihlavsku a Žďársku se potýkají s morem včelího plodu. Nemůžou stěhovat úly, netrpělivě očekávají výsledky testů a bojí se likvidace svých chovů.
Choroba se na Vysočině objevila po několika letech a zasáhla přes sto včelstev. Úly a vybavení museli včelaři spálit. Nevyléčitelná choroba má zatím devět ohnisek na Jihlavsku a Žďársku.
„Teď jsme odebírali vzorky, musíme do 1. června čekat na výsledek. Pokud se to potvrdí, přijde krajská veterinární správa a bude zkoumat, jestli tam ten mor najdou,“ říká včelař Petr Šimek. Své úly má nedaleko Jihlavy – Helenína. Právě tam se také vyskytla fatální choroba mor včelího plodu.
Léčba neexistuje
Vysočině se několik let vyhýbala. „Zkouška se dělá po pěti letech. Před pět lety tady byl jeden případ, nepotvrdil se a ohniska nebyla vyhlášená. Teď na to přispěl kraj, dělá se to a je to tady rozesetý.“
„Nemůžu stěhovat včelstva, nemůžu dělat matky, oddělky. Je to bakteriální choroba, napadá plod, je to neléčitelné a všechno, co přišlo do kontakty s včelami, se musí spálit. Včely by i tak uhynuly.“
Možná ochrana
Včelař má možnost své chovy chránit, i když, jak říká Petr Šimek, mnoho možností není. „Nenechávat černé plástky, pěti, šestileté, nakupovat matky z ověřených chovů, nesbírat cizí roje.“
Na Vysočině už kvůli moru muselo dojít k likvidaci několika včelstev. „Celkem bylo na Vysočině utraceno 123 včelstev na sedmi stanovištích na Jihlavsku a dvou na Žďársku.“
Včelaři v ohniscích musí dodržovat přísná pravidla. Při pochybení hrozí pokuta 100 tisíc korun, v případě, že podnikají, až 2 miliony korun.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko zváží návrh na 30 dnů příměří, ale..., uvedl mluvčí Kremlu Peskov
-
Tři čeští speleologové zdolali nejdelší jeskynní traverz v České republice. Pod zemí strávili necelé dva dny
-
Indie a Pákistán se dohodli na okamžitém příměří. Situace je dál křehká, říká český velvyslanec
-
Ředitel filharmonie Mareček: Hudba skladatelů zněla koncentračními tábory jako symbol vzdoru i naděje