„Vajíčka mají jinou barvu než ze supermarketu.“ Lidé na vsích právě nakupují slepice

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slepice

Lidé na vesnicích teď více než jindy pomyslně vyhlížejí dodávky naložené mladými slepicemi. Nosnou drůbež kupují hlavně kvůli domácím vajíčkům.

A zájemců je stále dost, alespoň Havlíčkobrodsku.

„Tyhle domácí jsou domácí, protože z toho supermarketu, ty vajíčka, má to i takovou jinou barvu.“ Podobně jako paní Králíčková z České Bělé si každoročně na Vysočině koupí kuřice na snášení vajec stovky lidí.

Radek Havel z drůbežárny Mírovka vyjel se slepičím nákladem časně ráno a jednou z jeho prvních zastávek byla Velká Losenice. „Teď mám naloženo dvě stě slepic a myslím si, že to dneska prodám. Máme hodně stálých zákazníků, ale nějací noví se taky najdou.“

40 vesnic

Radek Havel musí za necelých osm hodin projet na 40 vesnic a musí to zvládnout úplně sám.

„Pět kilometrů jsou ty obce od sebe, musí se to stíhat, protože na převoz slepic musí být do osmi hodin.“

Každoroční nákup

O slepice je na vesnicích stále velký zájem. „Každý rok si kupuju od pána, protože potřebujeme vejce,“ říká další oslovený zákazník. Někde jich Radek Havel prodá desítky, jinde ani jednu. Jako třeba v Malé Losenici, kde sice zastavil, ale na smluvené místo nikdo nedorazil. Zato v České Bělé, která byla mezi posledními zastávkami, byl odbyt poměrně velký.

Střídání barev

„Předloni jsem měla hnědý, letos budu mít černý, abych potom až na druhý rok věděla který. Nám se to vyplatí, to víte, zbytky jsou od dětí, takže tím to hradíme všechno.“

Při odjezdu z České Bělé se tak náklad Radku Havlovi znatelně odlehčil.

Kuřice, které neprodá, dostanou najíst a napít a půjdou zkusit své štěstí znovu. Radek Havel totiž vyráží na další z okruhů každý den.