V Telči v Panském dvoře vaší pivo. Roční plán je až 1500 hektolitrů

V Telči vznikl malý pivovar. Svou první dávku uvařili minulý měsíc. Technologie se nachází v Panském dvoře, který je zaměřený na pořádání akcí a adrenalinový sport.

Pivovar teď může ročně uvařit 1200 až 1500 hektolitrů piva a má místo i pro případné rozšíření výroby, řekl novinářům sládek Marcel Hofman. Jde o druhý minipivovar v tomto městě vyhledávaném turisty kvůli památkám. Podle údajů zveřejněných na webu už v Telči asi dva roky funguje Pivovar Trojan.

Pivovarský sklep

Právě dokončený Panský pivovar Telč vaří pivo od 4. září. Podle sládka byl postavený místo staré budovy, která byla stržena. „V současné době máme navařený kompletně sklep a pivo nám zraje. Máme připravené čtyři druhy,“ řekl sládek.

Stáčení

Stáčení piva plánuje na listopad, kdy by v areálu měla být otevřena restaurace. Pivo se podle Hofmana bude stáčet i do láhví. 

Vznik malého pivovaru navazuje na proměnu někdejšího panského velkostatku, který naposled sloužil jako statek střední zemědělské školy.

Areál s pomocí evropských dotací zrekonstruovala firma PDT, otevřený je od léta 2015. Jeho součástí je i lanové centrum.

Malé pivovary

Malé pivovary rychle přibývají v celém Česku. Letos v červnu jich v ČR podle Českomoravského svazu minipivovarů bylo kolem 450. Jde o pivovary s ročním výstavem piva do 10.000 hektolitrů. Přibývají i na Vysočině. První byl zřejmě Dalešický pivovar, kde se začalo pivo vařit v roce 2002. Dnes se dají na internetu najít nabídky dvou desítek malých výrobců piva v kraji.