V přírodě nás často překvapí hadi. Strach ale podle přírodovědců většinou není na místě

7. červenec 2016
Zprávy z

Se zvyšující se teplotou vzduchu stoupá také aktivita hadů. V přírodě tak můžeme narazit na užovku, méně často na zmiji. Podle rad odborníků bychom měli nechat hada v klidu, popřípadě zadupat a on se sám odplazí. Lidé ale nezřídka podlehnou panice a volají hasiče.

Zmije může být nebezpečná, může člověka uštknout. Užovka v podstatě ne, nemá totiž zuby. V krajním případě by mohla zaútočit, říká přírodovědec František Bárta: „Když se had dostane do úzkých, nebo ráno, když je ještě pomalý, tak nejprve upozorní syčením, stočí se do klubíčka, a kdyby ten člověk doopravdy třeba šlápl vedle, tak může zaútočit. Zmije vás uštkne, užovka nikoli, i když by kousnout mohla.“

Zmije žijí tam, kde se člověk málo zdržuje

Hadi žijí po celé Vysočině, nevyjímaje chráněná území – Železné hory a Žďárské vrchy. „Jsou většinou na místech, kam lidé chodí minimálně. A není jich tolik,“ vysvětluje s dovětkem, že ani zmijí, ani těch lokalit.

Poznáme užovku od zmije?

Často můžeme vidět užovku hladkou, která je velmi podobná zmiji. „Je to takový válec a má vidět klikatou čáru, pokud není vysloveně černá. Užovka hladká může být také tmavá forma, ale nikdy nebude černá, spíš tmavě hnědá. Při tom pohybu, když se zvíře plazí, může se splést se zmijí.“

Zmije černá
Užovka

S hady mají práci i hasiči

Had je v očích lidí spojený s různými fámami. Proto také někdy volají o pomoc hasiče. „Od začátku června jsme byli už pětkrát voláni v domnění, že se jedná o zmiji. Byly to ale užovky, které hasiči po odchytu vypustili do přírody,“ dodala mluvčí hasičů Petra Musilová.

autoři: mik , Hana Mikulincová
Spustit audio