V Kramolíně žije skupinka romských uprchlíků. Obavy místních se nenaplnily, nikdo je zatím ani neviděl

24. květen 2022 08:00

Obavy obyvatel Kramolína se nenaplnily. V tamné vojenské ubytovně už několik dní žije skupinka romských uprchlíků a jejich přítomnost není znát. 

Podepisovali petici, posílali dopis ministrovi. Obyvatelé Kramolína na Třebíčsku chtěli za každou cenu zabránit ubytování romských uprchlíků ve své vesnici. Koncem minulého týdne tam přijela skupina víc než dvaceti běženců a někteří místní už po pár dnech mírní svůj postoj. I když ne všichni.

Petice

„Je to absolutně nevhodné. Tady žije pár starých obyvatel, chataři, ti se jich bojí, bojí se o svoje majetky, navíc tady není škola, obchod, vůbec nic. Nechápu, co tady chtějí dělat,“ řekla Českému rozhlasu oslovená žena. 

Mladých lidí žije v Kramolíně minimum. Většinu osazenstva tvoří buď chataři využívající blízkost Dalešické přehrady nebo senioři. Většina z nich nedávno podepsala petici proti ubytování uprchlíků v obci.

Teď, když utečenci přijeli, působí vesnička stejným ospalým dojmem. I to možné vede některé místní obyvatele ke smířlivějšímu postoji, jako paní Jarku.

„Byli jsme proti, ale pokud se budou slušně chovat a nic se tady nestane, tak ať jsou tady, to by mi nevadilo, ale aby to byli slušní lidé.“

Nikdo je zatím neviděl

Nikdo z místních oslovených lidí se s uprchlíky ani nesetkal. Oni ani nemají důvod chodit do vsi. Chybí tam řádný obchod, prodavačka dojíždí jen dvakrát týdně. „My tady máme obchod v pondělí a ve čtvrtek, ale jen na hodinu. Prodavačka říkala, že jim tam bude nákup vozit,“ dodala paní Jarka.

Že soužití s ukrajinskými Romy je zatím bezproblémové, potvrzuje i místostarosta Kramolína Tomáš Vostal (za KDU-ČSL). „Jako bychom o ničem v tuto chvíli nevěděli.“

Kapacita vojenské ubytovny je asi 40 míst. Aktuálně tam žije 24 utečenců, z toho 19 dětí. Asistuje jim nezisková organizace. 

Spustit audio

Související