V jihlavské zoo se snaží samce kudlanek před samičkami při páření chránit, k zakousnutí nabízejí sarančata

14. duben 2024 10:45

Při chovu kudlanek se v jihlavské zoo snaží chránit samečky. Po páření totiž samičky své partnery sežerou. „Samečků většinou nebývá tolik, samičky jsou životaschopnější,“ vysvětluje chovatelka tropického pavilonu jihlavské zoo Petra Škarková.

Kudlanka nábožná

Jak přesvědčit kudlanku, aby samečka po páření nespořádala? „Musím naladit atmosféru. Před pářením jí nabídnu saranče, takže ona ho těmi předními končetinami chytí a začne jíst. V tu chvíli pokládám samce za ni, aby ho neviděla,“ popisuje svoje triky Petra Škarková.

I když chovatelé tímto způsobem samce chrání, většina jich stejně skončí v žaludku své partnerky. „Na druhou stranu oni už by stejně dlouho nežili, protože jejich životní cyklus končí pářením,“ dodává chovatelka.

autor: Simona Kubíčková
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.