V jedné třídě jihlavské ZŠ Kollárova zůstala většina dětí doma. Rodiče odmítli testování

15. duben 2021 08:00

I když už školáci z 1. stupně mohou zpátky do tříd, ne všude se lavice skutečně zaplnily. Příkladem je jedna třída ZŠ Kollárova v Jihlavě.

I když už se školáci prvního stupně mohli vrátit do lavic, třída 3.B základní školy Kollárova v Jihlavě dál zůstává téměř prázdná. Od pondělka se v ní učí jen čtyři děti, zbytek je dál na distanční výuce.

Většina rodičů se totiž po dohodě s třídním učitelem rozhodla své potomky na testování neposílat.

Testování dětí

„Co jsem se dočetl i následně, že ty nakoupené testy jsou poměrně nekvalitní, může tam docházet k riziku falešné pozitivity, pozitivní jedinec by potom znamenal karanténu a PCR testy pro celou třídu, a že z toho původního neinvazivního postupu jsou dvou a půl centimetrové zásuny těch stěrových tyčinek do nosu toho malého dítěte, s čímž určitě celá řada rodičů nesouhlasila,“ říká Otto Šalbaba, jehož dcera navštěvuje 3.B na ZŠ Kollárova v Jihlavě.

Spolu s dalšími dvaceti spolužáky zůstala doma. A to i přes to, že by mohla nastoupit na rotační výuku. Otto Šalbaba a rodiče dalších žáků totiž s testováním nesouhlasí. Navíc je podle nich distanční výuka jejich dětí kvalitní. „Určitě u svojí dcery nepociťuji, že by s tou výukou nějak zahálela, a i s naší pomocí se posouváme dál a musím říct, že s tou kvalitou výuky jsem nesmírně spokojený.“

Shoda rodičů

Shoda většiny rodičů přišla na online schůzce před nástupem na rotační výuku. Tu zprostředkoval třídní učitel Daniel Hanzl. „Dostali nabídku, že tedy budu realizovat jak prezenční, tak distanční výuku, což využila většina rodičů, v mé třídě se tak čtyři děti učí prezenčně a dvaceti jedna dětí je na distanční výuce.“

Další schůzku mají rodiče s třídním učitelem v plánu koncem příštího týdne, než budou mít opět prezenční týden výuky. Testy budou opět hlavním tématem. Děti by si je totiž měly provádět samy, což podle Daniela Hanzla úplně nejde. „Je tam zrovna mnoho takových věcí, která potřebuje jemnou motoriku, která potřebuje vlastně i trochu se nebát, což se samozřejmě děti bály, protože nevěděly, co je čeká, vůbec se nepřemýšlelo o té dětské psychice.“

Ministerstvo školství a zřizovatel

Ministerstvo školství ale podle své mluvčí Anety Lednové s úplným samotestování počítá. „Nejedná se o úkony, které vyžadují odbornost v oblasti zdravotnictví, ale pouze dohled nad správným samoodběrem.“

V ostatních třídách stejné školy se navíc děti běžně testují a děti do prezenční výuky nastoupily, potvrzuje ředitel školy Tomáš Zeman. „V ostatních třídách můžu říct, že máme běžnou absenci, která je i při normální výuce bez ohledu na covid, tzn. máme ve škole zhruba devadesát procent dětí v ostatních třídách.“

Zřizovatel školy, tedy město Jihlava, nechává postup ohledně prezenční a distanční výuky přímo na škole, jak potvrzuje mluvčí radnice Radovan Daněk. „Odpovídá to metodice ministerstva školství, rodiče skutečně mohou děti nechat doma a děti jsou z výuky omluveny.“

A stejný postoj zastává i ministerstvo školství, podle kterého by problém nastal pouze v případě, že by učitel rodiče k neposílání dětí do školy nabádal úmyslně. 

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související