V Humpolci dokončují soukromé divadlo Za komínem. Otevřeno bude už v září

24. červen 2019 10:00

V Humpolci na Pelhřimovsku vzniká soukromá divadelní scéna. Investorem je akciová společnost Artspect.

Svůj bývalý sklad přestavěla na univerzální prostor, který kromě divadla a filmových projekcí nabídne také koncerty, přednášky nebo taneční vystoupení. Jeho součástí bude i nahrávací studio. Do Divadla Za komínem budou moci první návštěvníci v září, řekla umělecká ředitelka divadla Kateřina Čermáková.

Představení už se tam hrála

Divadelní představení se na stejném místě v Humpolci už hrála. Bylo to ale ještě v 19. století, když místo tovární haly stával v dnešní Kamarytově ulici hostinec u Nápravníků. „Odehrávaly se tam i společenské schůze nebo plesy a na dvorku bylo také vůbec první cvičení tělovýchovné jednoty Sokol v Humpolci,“ řekla Čermáková.

Výroba sukna

Od konce 19. století byl ale areál zasvěcený výrobě sukna. První továrnu postavil Adolf Procházka. Přečkala i dobu znárodnění po druhé světové válce. Výroba fungovala až do sametové revoluce. Dnes má původní tovární komplex takřka v centru města několik soukromých majitelů. Mezi nimi i společnost Artspect.

Dochované trámy

K projektu divadla přizvala místní architekty Petra Machka a Terezu Machkovou. Díky dochovanému odkrytému trámoví a šedočerné barvě má jimi navržený interiér výrazně industriální charakter. Hlavní sál je někde až 7,5 metru vysoký. Jeho součástí je nejen zázemí pro umělce včetně maskérny, ale i bar a galerie. Galerie i sál, kterému bude vévodit devět metrů široké jeviště, budou vybavené demontovatelným hledištěm, aby byl prostor co nejuniverzálnější.

Práce jsou u konce

Stavební práce už jsou u konce, chybí nainstalovat světelné a zvukové techniky. Její parametry mají odpovídat profesionálním scénám. „Konzultovali jsme je s techniky Dejvického divadla. Jeli jsme i do divadla Disk a hovořili jsme s profesory z DAMU, kteří pro nás měli, co se týče techniky, řadu doporučení,“ řekla Čermáková.

Program už dává divadlo pomalu dohromady. Nechybí v něm koncerty kapel Sto zvířat nebo Zrní, beseda s protagonisty projektu Trabantem tam a zase zpátky nebo benefiční představení pro postiženého čtyřletého chlapce, které završí improvizace Jaroslava Duška.

Vlastní divadlo

Scéna už má vlastní divadelní soubor složený z pětice zkušených ochotníků, kteří na listopad připravují svoji první premiéru. Měla by to být francouzská komedie, řekla Čermáková. První akce v září bude podle ní určená jen uzavřené společnosti. Divadlo chce především otestovat prostor a případně odstranit chyby. Slavnostní otevření je připravené na leden 2020.

Desítky milionů korun

Náklady na přestavbu skladu na divadlo byly podle Čermákové několik desítek milionů korun. Hradila je společnost Artspect. Provozovatelem divadla ale je samostatný zapsaný spolek. Artspeckt je výrobcem kancelářského nábytku. Funguje od roku 2010. „Tím, že se stal investorem divadla, plní jakousi společenskou zodpovědnost, přijal ji a rozhodl se podpořit kulturu svého regionu,“ řekla Čermáková. Divadlo bude sloužit komerčním účelům a bezplatně i místní základní umělecké škole a spolkům.

zdroj: ČTK
Spustit audio