V Bystřici nad Pernštejnem zažijí Den hrdinů všedních dnů

21. květen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jana Trávníčková

Možná si neuvědomuje, že lidé, kteří den co den projíždějí kolem nás v hasičských, policejních nebo žlutočervených vozech rychlé záchranné služby, zachraňují naše životy. Je to jejich práce, kterou přijímáme automaticky. „Přitom jsou pro nás velice důležití,“ doplňuje host Dobrého dopoledne Jana Trávníčková, která se společně se svými kolegy už v sobotu 26. května v Centru Eden v Bystřici nad Pernštejnem pokusí veřejnosti přiblížit dennodenní náplň jejich práce.

Každé akci předchází brainstorming, říká v úvodu Jana Trávníčková. „Nápadů máme spoustu, ale je problém mít dostatek času a financí je realizovat. Většinou to probíhá tak, že se sejde tým lidí a začne se diskutovat o tom, co by bylo dobré. V praxi mají lidé největší zájem o tématické akce tedy například zmiňovaný Den hrdinů všedních dnů,“ připodobňuje.  

Příprava akce zabere i rok. „Byly zapojeny integrované složky záchranného systému, které o spolupráci projevily velký zájem. Součástí je i osvěta pro veřejnost, jakým způsobem poskytovat první pomoc nejen sobě, ale i druhým. Vše pod dohledem profesionálů. Jedním z nich bude i doktorka Fišerová z Nemocnice v Novém Městě na Moravě.“

Svoji účast přislíbila i Střední zdravotnická škola Žďár nad Sázavou, která bude na místě ukazovat, jak ošetřovat popáleniny, řezné rány. Na jednotlivých stanovištích budou děti plnit úkoly, za které dostanou razítko do zdravotního průkazu návštěvníka. Pokud posbírají děti všechna razítka, obdrží odměnu.

Součástí akce je i simulace krizových situací

„Když budete doma vařit a vznítí se vám olej, tak většinou člověka napadne rychle do toho nalít vodu, což je ještě horší. Hasiči ukážou hned několik variant, jak tento druh požáru uhasit, “ vysvětluje Jana Trávníčková.

V sobotu uvidíte vystříhávání figurantů z vozu, maketu nafukovacího hořícího domu. Návštěvníkům nahlédnou také do vozu rychlé záchranné služby.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...