Úroda brambor je letos zatím spíš nižší, výkyvy počasí a časté deště ještě můžou situaci změnit

11. srpen 2023

Letošní počasí si hodně zahrává s pěstiteli brambor i se samotnou úrodou. V Česku se kvůli deštivému jaru zpozdilo sázení. Obvykle končí 10. května. Letos ho zemědělci nebo zemědělské podniky většinou dokončovali v závěru května, výjimečně i v červnu. Na Vysočině je víc než třetina bramborových polí, úroda brambor je proto pro region velmi důležitá.

Cena brambor se tvoří jednak v rámci středoevropského prostoru a taky navazuje na cenu z minulé sklizně. „Takže my jsme v letošní sezoně v situaci, kdy sklizně hlavně ve střední Evropě loňský rok byly z důvodu vysokých teplot velmi nízké, takže brambor nebyl dostatek zejména v jarním období, což mělo vliv na vyšší cenu. A čeká se na výsledky roku 2023,“ vysvětluje ředitel Výzkumného ústavu bramborářského z Havlíčkova Brodu Jaroslav Čepl.

Jaroslav Čepl, ředitel Výzkumného ústavu bramborářského z Havlíčkova Brodu

Dosavadní letošní výnosy brambor se podobají těm loňským. To znamená menší hlízy, nižší výnosy. „Velmi rané brambory pěstované převážně v Polabí nebo na jižní Moravě pod závlahou, sklízené někdy v polovině května do konce června, tak tam už ta sklizeň je jistě víc než za polovičkou. A zatím, co jsou informace, tak ta úroda je spíš střední až nižší,“ popisuje ředitel Výzkumného ústavu bramborářského.

„Pak tady máme velmi rané brambory, velmi rané odrůdy na Vysočině a tam ten vliv teď těch pěti denních dešťů bude opravdu markantní,“ myslí si.

Vyšší úroda by mohla zahýbat i s cenou brambor na trhu. Přesto je podle Jaroslava Čepla nutné stále vnímat celý středoevropský prostor. „To znamená trhy v Německu, ve Francii, Belgii zejména to má vliv na navýšenou cenu,“ naznačuje mírně optimisticky Jaroslav Čepl.

Jaký vliv má několik dnů sucha a několik dnů deště na finální úrodu brambor a dají se ještě zachránit ty podzimní? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio