Ubránit se letním záletům pomůže především fungující a pevný vztah
V páteční poradně Regionu jsme se zaměřili na partnerské vztahy a to ve chvíli, kdy do nich vstoupila nějaká letní láska, kterou jsme si přivezli z letní dovolené, případně s ní přišla naše polovička nebo jsme sami, kdo je ten třetí. Ve studiu byla psycholožka Olga Hinková.
„Je pravda, že léto nabízí více možností a více lákadel. A proto můžeme konstatovat, že těch lásek je více,“ říká Hinková. Zároveň dodává, že ještě před zhruba sedmi lety byla přes léto v psychologických poradnách okurková sezona. Dnes to ale už neplatí a psychologové se nezastaví ani o prázdninách. Ne vždy jsou ale tím důvodem letní lásky.
Fungující vztah by měly letní lásky minout
„Myslím, že je nutné říct, že pokud je vztah dobrý a má trvalé hodnoty, tak je málo pravděpodobné, že se toto stane, že se muž nebo žena nechá zlákat nebo, i když je on lákadlem, že nevydrží. A pak je to prověření vztahu,“ popisuje host.
Pro rady si nechoďte k rodině nebo kamarádům
„Bývá takovým pravidlem, že by neměli být do toho problému zataženi přátelé, kamarádi, rodiče nebo samozřejmě děti,“ radí Olga Hinková. Jsou i situace, kdy takový problém dokáže člověk vyřešit sám. Ovšem pokud už se jedná o mimomanželský nebo mimo partnerský vztah, není možné strčit hlavu do písku a dělat, že se nic neděje. V takové chvíli se většinou začínají nabalovat další problémy a je nejvyšší čas začít hledat řešení například za pomoci odborníka.
Délka terapie je velmi individuální
„Průměr je takových šest konzultací. První konzultace bývá taková, aby se s tím terapeut seznámil. Pak záleží na tom, jestli to chce ten člověk řešit sám nebo už to chtějí řešit oba dva nebo je do toho zatažená i rodina a v jakém stádiu přicházejí. Čím dříve, tím lépe,“ vysvětluje Olga Hinková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.