Tupláky s pivem o sebe budou cinkat i v Jihlavě, Oktoberfest si na Vysočině můžete užít o posledním zářijovém víkendu

29. září 2023

Oktoberfest je známá světová událost. Každý rok za svátkem piva na Tereziánskou louku v Mnichově přijíždí kolem 6 milionů lidí.

Oktoberfest vznikl v roce 1810 po svatbě korunního prince bavorského Ludvíka s princeznou Terezou. Princ pozval 40 000 obyvatel Mnichova na Tereziánskou louku, která tenkrát byla daleko za Mnichovem. Byla to oslava svatby pro prostý lid. Tenkrát to nemělo nic společného s pivem, ale byly tam koňské dostihy.

Oktoberfest v Jihlavě pořádá Miloš Vostrý

První pivo se tam vytočilo o osm let později, v roce 1818. A vznikl tak Oktoberfest, který založilo šest mnichovských pivovarů. A dodnes se na tom nic nezměnilo.

Původně Oktoberfest začínal 12. října a pak si lidé vzpomněli, že v říjnu už je zima, takže termín operativně přesunuli v podstatě o měsíc dřív.

Miloš Vostrý se na Oktoberfest do Mnichova poprvé vydal v roce 1993 a letos svátek piva přiváží i do Jihlavy.

Co nabídne? A jaké další zajímavosti se pojí s Oktoberfestem?

Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.