Tropický pavilon jihlavské zoo by mohla zaplavit barevná motýlí křídla

Dočkají se návštěvníci jihlavské zoo motýlího domu?
Tropický pavilon zoologické zahrady v Jihlavě by mohl být ještě barevnější. Chovatelé hledají cestu, jak ho proměnit v motýlí dům, aniž by ohrozili rostliny.
„Tihle motýli jsou nádherní, ale nevydrží dlouho. Jsou noční, prakticky nejí, jejich úkolem je jen se spářit a vytvořit novou generaci,“ říká chovatelka Petra Škarková o martináčích měsíčitých, kteří se v zoo právě líhnou. Na rozdíl od jiných druhů motýlů, kteří se živí nektarem nebo ovocnou šťávou, jsou tito motýli na světě jen na krátkou dobu.
Škarková plánuje, že by návštěvníci mohli v budoucnu vidět motýly přímo v pavilonu létat volně. „Snažím se vymyslet systém, aby to fungovalo. Bylo by skvělé, kdyby se tady motýli mohli prolétat na sklonku svého života, kdy už splnili svůj úkol,“ dodává. Jedním z hlavních úkolů je zajistit, aby motýli neohrozili rostliny v pavilonu, především banánovníky, které by mohly být místem pro jejich kladení vajíček.
Přestože se zatím pokusy o vypuštění motýlů nepodařily, Petra se nevzdává. „Měla jsem tady skupinu sovích motýlů, krásně se rozmnožili, ale vajíčka se nevylíhla. Začínám teď znovu, a pokud se to tentokrát povede, určitě začnu pracovat na tom, aby se tu občas něco prolétlo,“ říká s nadšením.
Pro návštěvníky pavilonu by tak mohl vzniknout skutečný motýlí dům, kde budou mít příležitost pozorovat tyto fascinující tvory v jejich přirozeném prostředí.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.