Triatlon není jen sport, ale i komunita, říká Lukáš Kynický
Triatlonista Lukáš Kynický se připravuje na největší sportovní výzvu svého života – mistrovství světa v polovičním Ironmanu, které se uskuteční příští rok ve španělské Marbelle. „Chci zjistit, kde mám limity, a do přípravy dám maximum,“ říká.
„Triatlon jsem objevil díky tátovi, ale původně jsem byl běžec. Kvůli jednostrannému zatížení jsem měl svalová zranění, a tak jsem začal plavat a jezdit na kole. První závod mě chytil a triatlonu se věnuji už osm let,“ popisuje Kynický.
Jeho příběh ale není jen o sportovním úspěchu – zaměřuje se také na inspiraci ostatních k fyzické aktivitě. „Snažím se vytvořit prostředí, kde lidé sportují společně. V Brně máme komunitu běžců, plavců a cyklistů, kteří si navzájem dodávají energii. Je skvělé vidět, jak pohyb spojuje lidi napříč generacemi,“ říká Kynický.
Triatlon a finance
Triatlon je náročný nejen fyzicky, ale i finančně. „Začít s triatlonem na vyšší úrovni stojí až 500 tisíc korun ročně, včetně vybavení, tréninků, soustředění a závodů,“ vysvětluje manažer Lukáše Kynického Tomáš Pohanka. I přes vysoké náklady věří, že tento sport stojí za to, a spolu hledají sponzory, kteří by je podpořili na cestě k medaili.
Kynický má jasný vzkaz pro ty, kteří chtějí začít sportovat: „Najděte si někoho, s kým budete sdílet radost z pohybu. Začněte klidně teď, i 20 minut denně má smysl.“
Společně s týmem věří, že dosáhne nejen osobních cílů, ale také inspiruje ostatní k aktivnějšímu životnímu stylu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.