Tři čtvrtiny Čechů odmítají volný prodej zábavní pyrotechniky. Zneklidňuje podle nich zvířata a je hlučná

31. prosinec 2018 06:00

Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s volným prodejem zábavní pyrotechniky. Pravidelně ji kupuje necelá pětina lidí.

Většina zastává názor, že pyrotechnika zneklidňuje zvířata, je zdraví škodlivá a hlučná. Více než polovina z nich si ale zároveň myslí, že dotváří správnou silvestrovskou atmosféru. Vyplývá to z průzkumu agentury Nielsen Admosphere.

Volně prodejnou zábavní pyrotechniku schvaluje 13 procent lidí. Proti je 72 procent dotázaných, zbytku je to jedno. Muži jsou benevolentnější než ženy. Každoročně pyrotechniku kupuje 17 procent Čechů, naopak 65 procent veřejnosti ji nekupuje nikdy.

Ti, kteří pyrotechniku nakupují, dávají při koupi přednost kamenným obchodům, které se nespecializují jen na prodej pyrotechniky. Specializované prodejny preferuje necelá čtvrtina dotázaných. Stánkový prodej vyhledává sedm procent nakupujících. Nejméně se Češi pouští do nakupování pyrotechniky online, tímto způsobem si ji obstarává pět procent lidí. Datum spotřeby kontroluje vždy před použitím rachejtlí 41 procent kupujících.

96% lidí nakupuje zábavní pyrotechniku

Kvůli silvestrovským oslavám kupuje zábavní pyrotechniku 96 procent lidí. Při oslavách narozenin ji používá 15 procent Čechů. „Naopak slavit ohňostrojem kupříkladu kariérní úspěchy či státní svátky mezi Čechy stále není zvykem - s tímto cílem ji kupují pouhá tři procenta dotazovaných,“ uvedla agentura.

Více než 90 procent veřejnosti pak souhlasí s tím, že zábavní pyrotechnika zneklidňuje zvířata, 78 procent míní, že je zdraví škodlivá a hlučná, více než polovina lidí ji považuje za zábavnou a pro 60 procent dotázaných dotváří správnou silvestrovskou atmosféru.

Prosincového průzkumu se zúčastnilo 517 lidí starších 15 let.

autor: iROZHLAS.cz
Spustit audio