Symbolika vánočky: devět copů = čtvero živlů, rozum, vůle a cit živých bytostí i vědění a láska lidí
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
- 01:07 Jak prožívá adventní čas herečka Vilma Cibulková?
- 06:07 Vánoční rozhovor se zpěvačkou Lucií Bílou
- 09:16 Předání hlavní ceny za hlasování v anketě Šarmantní osobnost roku
- 12:47 Rozhovor s ředitelkou českého výboru UNICEF Pavlou Gomba
- 17:24 Tradice a zvyky Vánoc pohledem floristky Radky Jedličkové
Čtěte také
Je tu čtvrtý adventní víkend a tak vítáme ve studiu opět floristku Radku Jedličkovou. Je už pozdě na pečení cukroví.
To je individuální a záleží to na každém. Znám lidi, kteří slavnostně už tři týdny před Štědrým dnem slavnostně hlásí, že už mají dopečeno, a stejně tak jsou mezi námi tací, kteří naopak pečou na poslední chvíli, protože mají rádi cukroví čerstvé.
Kdy se vlastně zrodila tradice vánočního cukroví?
V minulosti lidé vánoční cukroví neznali. Velmi často advent nebo vánoční období bylo spojeno především se sušeným ovocem. To byl způsob, jak uchovat na zimu vitamíny pro naše zdraví.
Dříve také, když ještě nebylo cukroví, býval jedním z chodů při štědrovečerní večeři kousek chleba potřený medem. A první předchůdce pečení cukroví lidé potkávali v kostelích, kam si chodili pro hostie. Lidé si je tajně odnášeli domů, aby měli něco posvěceného na vánočním stromečku nebo stole.
Čtěte také
Také vánočka musí být asi v každé rodině.
Tady je zvláštní, že nevíme přesně, kde se tradice vánočky vlastně vzala. V období zimního slunovratu staří Keltové pekli z kořeněného těsta, ale neznáme přesné složení, síť na Slunce. Aby zachytili Slunovrat a Slunce se jim vrátilo.
A na jaře potom pekli Keltové sluneční kotouč. A když si uvědomíme, jak vypadá vánočka, že je zapletená z copů, a jak vypadá velikonoční mazanec, jak možná že je historie vánočky až takto hodně stará.
Ale jinak bylo u nás hodně dlouho lidem zakázáno, aby si vánočku pekli sami doma. Bylo to vyhrazeno pouze cechovním pekařům a bez povolení si ji člověk sám nesměl udělat.
Čtěte také
Jaká je tedy symbolika vánočky?
Splétáme v ní devět proužků nebo copů. Říká se, že spodní čtyři symbolizují živly. Další tři potom symbolizují živé bytosti a jejich rozum, vůli a cit. A protože živé bytosti jsou jednak zvířata, ale také lidé, tak horní dva copy na vánočce symbolizují vědění a lásku. Kterých jsme schopni jen my, lidé.
Pojďme se ještě zastavit u vánočního stromečku. Odkud pochází jeho tradice?
Říká se, že vánoční stromeček k nám doputoval z Německa. Ale jeho první předchůdce bychom našli na území dnešní Francie. Už v roce 573, dokonce je znám i první člověk, který takový stromeček ustrojil, což byl mnich Kolumbán z Luxeuilu a Bobbia.
Prý se údajně snažil šířit křesťanství a příliš se mu to nedařilo. Kolem něj bylo mnoho pohanů a tak on si všiml, že pohané chodí uctívat velký vzrostlý strom. Zašel k němu dříve a ozdobil jej loučemi do tvaru kříže a zapálil je. Když tam pak lidé přišli, byl to pro ně impuls, že začali věřit v Ježíše Krista a přešli na křesťanství.
To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.
Související
-
Advent je přelomová doba. Tam veškerou svou výzdobou vytváříme přání, co se zase má dít příští rok
Zahradnická radioporadna se zahradním rádcem Františkem Hlubockým. Už se těšíme na jaro? „Na hezký podzim, který už začíná.“ Je listopad přelomovým obdobím pro zahrádkáře?
-
Advent přináší ztišení a rozjímání. Vytvořte si pohodovou atmosféru, radí floristka Radka Jedličková
Příslib svátečních dnů na vás dýchne, pokud vstoupíte do krásně adventně vyzdobeného interiéru. Příjemnou atmosféru umí vykouzlit studenti floristiky z Hradce Králové.
-
Adventní kalendář vznikl jako učební pomůcka pro děti. A proč je jmelí tradičním symbolem Vánoc?
Magazín o zdravém životním stylu. Chcete být fit, vědět co se nosí a poznat zajímavé osobnosti? Poslouchejte Šarm!
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka