Strašák všech rodičů: pátrání po jejich ztraceném dítěti
Obzvláště o prázdninách se může stát, že se dítě někde zapomene, u kamaráda apod. Rodiče či prarodiče by měli nejprve obvolat jeho kamarády, pak až alarmovat policii. V poradně o tom mluvila policistka Jana Láterová
Víte, co byste dělali, kdyby vaše dítě nedorazilo večer z venku domů? Tuto nepříjemnou situaci musí někteří rodiče řešit bohužel i s policisty. Jak v takové situaci postupovat přišla říct do poradny Regionu vrchní komisařka, kapitánka Jana Láterová.
Rodiče nebo prarodiče by měli své dítě dobře znát a vědět, jestli bývá nedochvilné nebo se jedná o neobvyklou situaci. „ Pokud se jedná o výjimečnou situaci, kdy je dítě dochvilné a je na něj spolehnutí, tak v první řadě bychom měli obtelefonovat jeho kamarády, případně je fyzicky navštívit. Zjistit, kde se dítě pohybovalo před pohřešováním a zjistit, jestli se u někoho jen nezapomnělo,“ doporučuje Jana Láterová.
Klíčové je zjistit, co dítě dělalo před zmizením
I když obecné pravidlo neexistuje, tak rodiče nebo prarodiče by se měli u zhruba desetiletého dítěte obrátit na policii kolem půlnoci nebo jedné hodiny ráno. Ale záleží i na okolnostech pohřešování dítěte. „Samozřejmě jiná situace bude, když kamarád potvrdí, že dítě nasedlo k někomu neznámému do vozidla. V takovém případě bych absolutně nečekala. Něco jiného bude, když vím, že dítě s kamarády někde dělá ohýnek,“ radí host.
Nejčastěji se děti zapomenou u kamaráda
Jak ze zkušenosti potvrzuje kapitánka Jana Láterová, ztracené děti nejčastěji rodiče najdou u kamaráda. „Někdy to bývá spojené i s tím, že dítě poprvé zkusí alkohol, opije se a potom se ani samo není schopné vrátit domů. V tomto případě bývá rizikové, když kamarádi nechají podnapile dítě někde samotné,“ upozorňuje policistka.
Informace mohou rodiče hledat i na sociálních sítích
Právě tam mohou především teenageři sdělit důležité informace o svých plánech nebo záměrech, které mohou být jiné, než s jakými přijeli za babičkou a dědečkem na prázdniny. Stává se, že dítě přijede na prázdniny k prarodičům, ale hned druhý den odjede za svým programem, aniž by o tom věděli rodiče. Důležitá je proto i komunikace mezi rodiči a prarodiči.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.