Štěpkovač si poradí i s šiškami
Po zimě vám na zahrádce asi přebývá spousta listí a větví. Zbavit se jich můžete i tak, že vám ještě dobře poslouží. Práci vám přitom usnadní štěpkovače a kompostéry. Podle čeho vybírat, přišel do Poradny Regionu říct Lubomír Mach.
Štěpkovače máme buď nožové nebo válcové. Pak je rozdělení podle motorů na elektrické nebo klasické benzínové,“ vysvětluje host. Podobně jako u sekaček, tak i u štěpkovačů platí, že benzínové motory jsou silnější a jsou vhodné ke zpracování větších větví.
Ve štěpkovači může drtit i šišky
Před koupí je důležité určit, k čemu bude stroj hlavně používat. „Elektrické jsou všeobecně určené na průměr 4 až 4,5 cm. S motorovým štěpkovačem můžete drtit i větve o průměru 10 až 12 cm,“ říká Lubomír Mach.
I když jsou štěpkovače bezpečné, mějte se při práci vždy na pozoru
Štěpkovače jsou opatřené komíny a zpětnými zástěrami, kam nemůžete strčit ruku, protože je průměr otvoru doopravdy jen větve. Samozřejmostí u drtičů je bezpečnostní spínač. Důležité proto je žádné části štěpkovače nikdy nedemontovat a nepoužívat ho bez těchto ochranných prvků.
Materiál ze štěpkovače je vhodný na kompost
„Dá se používat jako mulčovací kůra nebo odpad kolem keřů, na zahrádky. Někdo si tento nadrcený materiál i suší v klasických zahradnických bedýnkách a v zimě ho spálí jako topivo. V neposlední řadě je možné materiál zpracovat i na kompostování,“ radí Lubomír Mach.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.