Stavbou Vysočiny je multifunkční budova v Bohuslavicích, vládne jí dřevo a sklo

11. červen 2024 07:00

Dřevo a sklo - to jsou materiály, ze kterých je postavená multifunkční budova v Hospodářském dvoře v Bohuslavicích. V soutěži Stavba roku Kraje Vysočina získal objekt hned tři tituly.

Vítězné stavba stojí v areálu Hospodářského dvora v Bohuslavicích nedaleko Telče a její stavitelé vsadili na jednoduchost a přírodní materiály. Má podobu písmene "A",  které je vystavěné ze silných broušených smrkových kmenů. Uvnitř je jeden velký prostor, přiznané krovy, přední pódium nebo bar. Pořádají se tam nejrůznější akce od svateb, přes firemní mítinky nebo kulturní podniky.

Stavba je unikátní ještě jednou věcí - jako jediná v České republice je postavená z odpadního palivového dřeva po kůrovcové kalamitě.

Kromě toho, že získala titul stavba roku, tak jí ocenila i veřejnost. Lidé jí poslali nejvíc hlasů v esemeskové anketě. No, a do třetice je tu ještě Cena České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Pět titulů

Titulů stavba roku organizátoři rozdali celkem pět. Kromě multifunkční budovy v Bohuslavicích, získala ocenění ještě nová okružní křižovatka v Kamenici nad Lipou. Porotci ocenili její bezpečnost i umělecké ztvárnění městského znaku.

Ocenění si vysloužila také dostavba biatlonového areálu v Novém Městě na Moravě za citlivé doplnění stávajících tribun. Další titul putoval na zámek do Telče, kde se podařilo dokončit rozsáhlou rekonstrukci. Cenu získal také penzion Just v Jimramově. Ten je umístěný v měšťanském památkově chráněném domě a majitelé ho zrekonstruovali tak, že dokázali skloubit původní a moderní materiály. Stavby v Telči a Jimramově navíc obdržely i cenu hejtmana.

autor: Milan Soldán
Spustit audio