Stát vyrábí dezinfekci i v Čepru. Ve Šlapanově to jsou tisíce litrů každý den

26. březen 2020 06:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy ČEPRO, výroba dezinfekce

Ve skladu státního distributora pohonných hmot Čepro ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku vyrábí desinfekční roztok. A o nový sortiment je velký zájem.

Řidiči tam v některých dnech stojí v dlouhých frontách. „My jsme z daleka, od Plzně, máme sto pětilitrových kanystrů,“ hlásí před branami skladu pan Tomáš. Pro dezinfekci na Vysočinu absolvoval více než dvousetkilometrovou cestu.

Desinfekci ale nemá zdaleka jen pro sebe. „Vlastně pro celé město a okolní vesnice. Zaměstnavatel nás sem poslal.“

70 zájemců denně

Auta přijíždějí k vrátnici ve smluveném čase. „Ze začátku ten problém se vyskytl kvůli tomu, že lidé nebo firmy si dezinfekci objednali, nepočkali na potvrzovací mail a přijeli. Vystáli si třeba dvouhodinovou frontu a pak zjistili, že nejsou na seznamu a museli odjíždět s prázdnou,“ řekl František Škorpík.

Každého z odběratelů si totiž v Čepru domlouvají na určitý čas a obslouží pouze zájemce, které mají v seznamu zanesené. Denně jich je asi sedmdesát.

Tisíce litrů denně

„Seznam odběratelů se odesílá na ministerstvo zdravotnictví, a to schvaluje odběry. Přednostně byly zásobené složky IZS, nemocnice, teď už se dostávají obce a poskytovatelé služeb.“

Podnik ve Šlapanově podle Františka Škorpíka zvládne vyrobit zhruba 75 kubíků dezinfekce denně. Pracují na tom čtyři zaměstnanci.

V areálu celého podniku proto platí přísná bezpečnostní pravidla. Při vstupu každému zákazníkovi měří teplotu a na samotná pracoviště je nepouštějí vůbec.

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související