Stát uvažuje o konzervaci méně využitých železnic. Na Vysočině jsou dvě takové

10. březen 2021 13:00

Podle novely drážního zákona, které je v parlamentu, by bylo možné zastavit provoz na méně využívaných tratí. Na Vysočině jsou takové dráhy u Jemnice a u Polné.

Pokud dva roky po sobě projede po trati méně než 1.500 osobních nebo 12 nákladních vlaků, bude ji moct její majitel, většinou státní organizace, zakonzervovat. Pro řadu lokálních tratí by to znamenalo nejistotu.

Jemnice-Budějovice

Například na Vysočině se to týká dráhy, která spojuje Moravské Budějovice a Jemnici na Třebíčsku. Provoz na ní se už jednou zastavil před téměř jedenácti lety. Parta dobrovolníků na ni vrátila alespoň víkendovou a turistickou osobní dopravu. Na splnění požadavků to ale nestačí.

„Provozuje se tady osobní doprava a během dvou let se tady odvezlo asi 6.000 nákladních vozů se dřevem. Počet kamionů, které by projely tady přes ty vesničky, to je neskutečné číslo,“ říká strojvůdce Martin Kouřil.

Konzervace

„Uvažuje se o tom, že konzervace dráhy znamená neudržování svršku. Kdokoli může přijít, rozkradnout to a nikdo s tím nic neudělá,“ dodal Kouřil. O zachování trati stojí i starosta Jemnice Miloň Slabý. „Je to kulturní památka a železnice je strategická záležitost.“

O uchování trati stojí i Kraj Vysočina. Podle náměstka hejtmana Miloslava Houšky (KDU-ČSL) už úřad odeslal k plánované novele zákona své připomínky. „Chtěli bychom snížit počet vlaků z těch uvažovaných 1.500 na 250.“

Správa železnic

Podle Správy železnic je ale případná konzervace jen jedním z možných řešení. „Každá dráha vhodná pro uplatnění konzervace by byla posuzována individuálně včetně nákladů na zakonzervování a případnou obnovu,“ řekla mluvčí Nela Friebová.

Každou konzervaci pak chce Správa železnic probrat s dotčenými kraji a obcemi. Na Vysočině se to týká také železnice mezi Dobronínem a Polnou.

autoři: František Jirků , mik
Spustit audio