Starostové nechtějí rozšíření chráněného území s uranem u Brzkova

11. prosinec 2019 10:00

Starostové Brzkova na Jihlavsku a Přibyslavi na Havlíčkobrodsku jsou proti rozšíření chráněného ložiskového území u Brzkova, kde je uranová ruda.

Médiím dnes řekli, že podali námitky proti tomu, aby ministerstvo životního prostředí vyhovělo žádosti státního podniku Diamo o stanovení průzkumného území v této lokalitě.

Starosta Brzkova Aleš Bořil uvedl, že by rozšíření tohoto území omezilo rozvoj obce. Podle podniku Diamo jde o ochranu ložiska.

Brzkov u Polné

Obce v okolí Brzkova se dlouhodobě brání možné těžbě uranu v této lokalitě. „Nám jde o to, aby ministerstvo nepřipustilo ani stanovení průzkumného území,“ řekl starosta Přibyslavi Martin Kamarád. V Brzkově dnes podle Bořila byla schůzka k problematice chráněného ložiskového území. Starosta uvedl, že přijeli zástupci ministerstva životního prostředí i Diama, byl tam také právní zástupce okolních obcí.

Průzkumné vrty

Státní podnik sdělil, že žádost o stanovení průzkumného území souvisí s jeho již dříve podaným návrhem na rozšíření chráněného ložiskového území Brzkov. Pro tuto změnu je podle Diama nutné vypočítat zásoby uranové rudy v oblasti, která zatím není tímto chráněným ložiskovým územím pokrytá. „Tento výpočet je však ze zákona možný pouze v platném průzkumném území,“ stojí ve vyjádření. 

Podle Diama je žádost podaná na ministerstvo v souladu s platnou surovinovou politikou, stát má podle podniku aktivně dbát o ochranu ložisek nerostných surovin. „O případné těžbě tohoto ložiska nelze ve střednědobém časovém horizontu ani spekulovat, nicméně ji nelze ve vzdálené budoucnosti vyloučit,“ stojí v jeho prohlášení.

Sdružení Calla

Sdružení pro záchranu prostředí Calla v dnešní tiskové zprávě uvedlo, že žádost podniku Diamo je v rozporu s vládní surovinovou politikou a že ji sdružení jako účastník řízení navrhlo zamítnout. Podle Cally je účelem příprava otevření tohoto ložiska. Ministerstvo průmyslu tím podle sdružení porušilo slib daný starostům, že nebude těžbu v lokalitě Brzkov - Horní Věžnice navrhovat.

zdroj: ČTK
Spustit audio