Současná doba může lidem způsobit závislost na elektronice. Problémy se objeví ale později

12. březen 2021 06:00

Distanční výuka, home office i trávení volných chvil u počítačů skrývá možný problém závislosti na elektronice.

Zatím je podle odborníků závislost prakticky nezjistitelná, školáci totiž u počítačů, telefonů nebo tabletů nutně sedět musí kvůli vyučování. Problémy se ale mohou projevit později.

„U počítače trávím od rána dejme tomu do tří hodin, protože se musím učit a i na telefonu trávím víc času než před lockdownem, protože spousta kamarádů je v jiném okrese nebo se s nimi nemůžu setkat, tak si s nimi píšu.“

Pro osmnáctiletou Kateřinu je teď elektronika daleko důležitější než kdy dřív. Využívá ji jak při distanční výuce, tak i při komunikaci s přáteli.

O problém jít nemusí

O problém se jednat nemusí. Podle vedoucí poradny pro gambling Kraje Vysočina Zdeňky Danhoferové se závislí na počítačích objeví až se znovu otevřením škol a zrušením režimu home office: „Protože teď je ten problém skrytý, děti jsou u počítače a rodiče je tam nechávají, protože možnost zajistit jim program, jinak než online, je velmi omezená. Až se kontakt s počítačem omezí, tak pokud se ten člověk stal na té věci závislým, teprve až potom, co mu to odejmete, se může závislost projevit.“

Případy závislosti odhaluje poradna i v současné době, většinou ale u rodin, které přijdou s jiným, někdy i přidruženým, problémem. Jinak lze v této době, kdy všichni tráví u počítače mnoho času i z pracovních nebo studijních důvodů, závislost jen těžko odhalit.

„Pokud bychom chtěli udělat nějakou zkoušku, tak zkusme si jako rodina říct, že strávíme jeden den offline. Můžeme vyrazit do parku v rámci města, hrát deskový hry a pokud zjistíme, že se vlastně u někoho objevuje neklid, podrážděnost, apatie a nutkání se připojit, tak už je to problém.“

Sázení, hry o peníze

Velmi nebezpečný může být podle Zdeňky Danhoferové třeba i návyk na online sázení a hraní o peníze. Tomu nahrávají například i snadno dostupné peníze v internetovém bankovnictví. Lidé závislí na elektronice, sázení nebo hrách navíc do poradny přichází často velmi pozdě.

„Nelátkové závislosti jsou nebezpečné v tom, že to musí vygradovat. Jak člověk nedělá nic nelegálního, tak nemá pocit, že to problém je a nebo ho má, až když je to obrovský problém a selhává v zaměstnání, v sociálních kruzích a má dluhy. Kdyby ti lidé chodili dřív a nestyděli se oslovit odborníka, tak zejména v rodinných terapiích vidím výsledky hodně rychle.“

Situace je o to složitější, že aktuálně kvůli vládním nařízením nemohou poradny v kraji fungovat v obvyklém režimu a klienty přijímat osobně. 

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio