Slovácká chalupa je nejstarší stavení v Dolních Bojanovicích. Ukazuje skromnost venkovského života

Slováckou chalupou v Dolních Bojanovicích nás provedla bývalá správkyně Růžena Kašíková
Není muzeem ani skanzenem. Slovácká chalupa v jihomoravských Dolních Bojanovicích přesto dokonale ilustruje obyčejný venkovský život na počátku 19. století. Nejstarší stavení v obci je krásně opravenou kulturní památkou, která návštěvníkům poodhalí atmosféru těžkého, ale zároveň poetického vesnického rodinného života. Otevřeno je každou neděli odpoledne.
Chalupa s číslem popisným 217 byla postavena koncem 18. století. Žil a pracoval v ní rolník a lidový řezbář František Vymyslický (1841–1933) se svojí rodinou. Jeho potomci pak v obci bydleli až do sedmdesátých let 20. století. V té době stavení odkoupil tehdejší Místní národní výbor. Zázemí v něm našli členové Slováckého krúžku, ochotníci i cimbálové a dechové muziky.
Od roku 2007 zde začala působit správkyně Růžena Kašíková, která byla zároveň knihovnicí a kronikářkou. Za jejího vedení byla po nejnutnějších opravách chalupa otevřena veřejnosti. Během dalších let se Slovácká chalupa dočkala opravy vnitřních i vnějších omítek, nových krovů i střechy, topidel i repasování dveří a oken.
Stavení už zdáli upoutá světle modrou fasádou s tmavě modrou podezdívkou a také malovaným vchodem zvaným žudro s lidovými ornamenty, či zahrádkou s dřevěným plotem ozdobeným hrníčky. Interiéry jsou vybaveny dobovým mobiliářem.
Ve vstupní místnosti se pekl chleba, starší kuchyně je vybavena kachlovými kamny. A protože zde bývalo největší teplo, žili zde nejstarší členové rodiny. V parádní místnosti, jak se říkalo ložnici, žili mladí rodiče s dětmi. Novější kuchyně je vybavena kamny, stolem se dvěma dřezy na mytí nádobí a také pohovkou. K novější kuchyni přiléhá dílna, kde je k vidění řezbářské náčiní a některá díla Františka Vymyslického. Nechybí ani vejminek a dvůr se suchým záchodem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka