Sklárny ve Světlé nad Sázavou přijímají další pracovníky. Celkem už zaměstnávají přes 800 lidí

6. prosinec 2016
Zprávy

Sklárny ve Světlé nad Sázavou poptávají další pracovníky. Tentokrát je zájem o řemeslníky, ale i fakturantky a skladníky. Továrna u výpadovky na Havlíčkův Brod má v provozu dvě nové linky, s pomocí kterých se snaží konkurovat levným výrobkům z Číny.

„Potřeba nových dvou automatických linek vychází z předpokladu, že čínský konkurenti už zvládají vyrábět celkem dobře napodobeniny našeho skla – mísy, vázy, talíře, svícny. A my se musíme snažit konkurovat i něčím dalším,“ jmenuje důvody, proč sklárna potřebuje další linky její personální ředitel Jan Vaněk.

Sklárny ve Světlé nad Sázavou mají tradici od 60. let minulého století. Tehdy stát vybudoval fabriku v podstatě na zelené louce. Celé generace místních lidí tam pracovaly až do chvíle, kdy se výroba zastavila. Psal se rok 2008. Po uvalení do insolvence ale továrnu koupil podnikatel Lubor Červa, který pece znovu zapálil a se svým týmem přivedl sklárnu zpět na výsluní.

Zaměstnání ve sklárně - práce na celý život

Silvie Vincencová má coby prohlížečka skla zkušenosti před krachem i nyní. „Já jsem tady 18 let. Tady to fungovalo, pak byla rok odstávka a znovu jsme se vrátili,“ říká paní Silvie, která v roční pauze pracovala v rybárně.

Podobný příběh má Libuše Ročňová. Ve sklárně pracovala 8 let. „Když pak v rádiu hlásili, že přijmou sto ženských, tak jsem si dala žádost a vrátila se. Prohlížím, balím a doufám, že tu vydržím ještě pětadvacet let do důchodu,“ usmívá se.

Ve sklárně aktuálně pracuje přes 800 lidí. Do konce roku chtějí přijmout dalších 25, především elektrikáře, zámečníky, ale i fakturantky nebo skladníky.

autoři: mik , Hana Mikulincová
Spustit audio