Silvestr ve městě a na venkově. Víte, že se mu říkalo Babí den?

Je tady poslední den v roce. Oslavy, jak je známe dnes, mají svůj počátek v 19. století. Nejdříve se rozšířily ve městech, kde se už tenkrát jedlo, pilo a bujaře slavilo. To na venkově vše vypadalo jinak.

Silvestru se říkalo Babí den, protože po staveních chodily ženy zvané ometačky. Byly to chudé ženy, které ometaly plotny, aby na ně nesedlo neštěstí, které by se v domě drželo celý příští rok. A dodržovaly se také tradice.

Dveře do domu se nechávaly otevřené, aby odešlo vše zlé. Muselo být uklizeno a dluhy musely být vráceny. A abych nezapomněla, pro štěstí se jedl ovar s křenem. Pěkná tradice, že? Tak hezkého Silvestra a do Nového roku všechno nejlepší! Vaše Iva Hüttnerová.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová