Sidonie Nádherná jako jedna z prvních žen u nás řídila automobil. Byla také pravou femme fatale významných umělců
Baronka Sidonie Nádherná, na svou dobu nebývale moderní žena, se narodila 1. prosince 1885. Jako jedna z prvních žen u nás řídila automobil, touha po cestování ji zavedla do dalekých krajin a byla také pravou „femme fatale“ významných umělců.
Zámek Vrchotovy Janovice, který zvelebovala a milovala, navštěvovaly přední osobnosti: Reiner Maria Rilke, Karl Kraus nebo Max Švabinský. Osud se s ní ale nemazlil: otec jí zemřel na tuberkulózu, když byla ještě malá, bratr Jan spáchal sebevraždu, bratr Karel – dvojče – nepřežil banální operaci slepého střeva a manželství s hrabětem Maxem Thunem-Hohensteinem se záhy rozpadlo.
Za druhé světové války Vrchotovy Janovice zabrali nacisté, pak je vydrancovala sovětská vojska a zkázu dokonal komunistický převrat. Zlomená baronka jen s kufříkem nejnutnějších věcí tajně prchla do Velké Británie a zámek byl následně vyvlastněn.
Nedlouho nato zemřela na rakovinu plic – stovka vykouřených cigaret denně si vybrala svou daň. Teprve deset let po sametové revoluci byly barončiny ostatky převezeny na rodinný hřbitov ve Vrchotových Janovicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.