Sezóna na Dalešické přehradě je pro záchranáře zatím klidná. Často prší a koupajících je méně

7. srpen 2020 06:00

Vodní záchranáři z Třebíče jsou jediní svého druhu na Vysočině. Návštěvníci Dalešické přehrady se na ně spoléhají už 40 let.

Vodní záchranáři jsou připraveni přijet na pomoc lidem, kteří se topí. Zároveň ale hlídají i vodní hladinu, jestli na ní neplavou po bouřkách velké kusy dřeva, které by ohrožovaly plující lodě.

Vodní záchranáři na Dalešické přehradě na Třebíčsku fungují už 40 let. Letošní sezona zatím patří k těm klidnějším.

Společně s vodními záchranáři Martinem Sohrem a Adamem Stanislavem jsme na lodi na Dalešické přehradě. „Tak můžeme do skluzu? A jedem!“ Loď jede rychlostí kolem 50 kilometrů za hodinu. „Tak jdeme na minimálku, ať neděláme žádné vlny,“ upozorňuje Martin Sohr svého mladšího kolegu, aby zpomalil.

Vodní záchranáři prý ale takovým tempem dokáží přejet 22 kilometrovou přehradu do 20 minut. „Pořád je to rychlejší, než hasiči, kdyby někam přijeli. Než naloží člun, složí člun.“

Každá minuta se počítá

Při záchraně života se totiž podle Martina Sohra počítá každá minuta. Letos mají ale záchranáři poměrně klidné léto. Žádný závažný případ řešit nemuseli, říká předseda vodních záchranářů z Třebíče Petr Němec: „Na vodě zatím technické zásahy. Nikdo se tady zatím nezranil.“

Důvodem menší vytíženosti záchranářů je špatné počasí. Kvůli častým dešťům nepřijelo na přehradu v červenci moc lidí. Hladina přehrady navíc stoupla o 4 metry a zatopila obvyklé rybářské lokality. „Když je normální stav vody, tak tady sedí rybáři. To je takzvaně na špici, se tomu tady říká,“ ukazuje záchranář Adam Stanislav zatopenou rybářskou pláž.

Větve na hladině

Časté letní bouřky ale vodních záchranářům přidělávají práci. Musí po nich kontrolovat hladinu, jestli tam neplavou větve, které by mohly poškodit lodě.

„Bylo tady víc těch kmenů. Občas nějaký větší strom. Ale jak je to tady rozsáhlé, tak ono se to stloukává do těch krajů.“

Se stoupajícími teplotami se teď pláže na březích Dalešické přehrady ale začínají plnit. Vodní záchranáři tak očekávají, že se budou muset mít více na pozoru.

autoři: Patrik Salát , mik

Související