S jarem přichází zalesňování. Sází se i na Melechově, nejvyšším bodu Havlíčkobrodska
Lesy na Vysočině zdecimované kůrovcovou kalamitou se pomalu začínají dočkávat obnovy. Kde to jde, pustili se jejich správci a majitelé do sázení nových stromků.
Prázdné paseky po kůrovci začali lesníci na Vysočině znovu zaplňovat novými stromky. Letos museli kvůli mrazům a napadanému sněhu začít o něco později.
Třeba Lesní družstvo obcí Ledeč nad Sázavou už se ale vypravilo sázet i na nejvyšší vrchol Havlíčkobrodska, na Melechov.
„Pracuje se s tím dobře, je to stroj, není to ruční vykopávání motykou, ale občas je někde kámen nebo kořen, tak se ta díra musí udělat vedle nebo nějaký kompromis.“ Lesní dělník Jaroslav Pecha právě na mýtině na kopci Melechov vrtá díry do země.
A hned za ním brigádnice do každé z děr umisťují sazenice stromů. „Sázíme buky, máme tady i ptačí třešeň, tu občas dáváme, půda je perfektní na sázení, jde nám to krásně,“ popisuje se sazenicemi v ruce Petra Dopitová.
Počasí
K zalesňování Melechova se Lesní družstvo obcí Ledeč nad Sázavou dostalo až v posledních dnech, ještě před týdnem byl totiž všude sníh. Pracovníci se teď budou snažit znovu vysázet stromy v místech, kde kůrovec vytvořil holiny, dodává ředitel družstva Martin Souček: „Máme velkou tužbu zalesnit asi 75 hektarů, představuje to asi 380 tisíc sazenic, zhruba polovina z tohoto množství je smrk, dalších třicet procent by měl být buk, patnáct procent dub a zbytek jedle, modřín a další dřeviny jako je javor, třešeň.“
Práce jde rychle od ruky i díky speciálnímu vrtáku, který každému brigádníkovi umožňuje vysázet až 500 stromků denně. Plánovanou výsadbu by se tak podle Martina Součka mělo podařit splnit. A to i přesto, že kvůli kůrovcové kalamitě družstvo vytěží čtyřnásobek dřeva než obvykle, navíc stále se stejným počtem zaměstnanců. „V zalesnění je to osminásobek. Zatím s vypětím všech sil se to snažíme dokázat s tím naším kmenovým stavem, ale je to na hranici, bez nároku na víkendy, bez nároku na dovolenou, jede se pořád.“
Zloději sazenic
O to víc pak vedení družstva mrzí třeba i nedávné zjištění, že někdo občas přichází do lesů sazenice krást. Stovky malých stromků zmizely například z lesa poblíž Hněvkovic u Ledče nad Sázavou, ukazuje Martin Souček: „Vidíte, co tady zbylo, zbylo pár stromků, které zřejmě nemohli vyrvat a jinak jsou tady jen prázdný řady. Je to osmnáct arů, devět set stromků, zhruba patnáct tisíc zmařených.“
Krádeže v lesích podle Martina Součka mohou souviset i s nedostatkem sazenic na trhu. Sám je objednával už na podzim a teď je skladuje v klimatizovaných skladech, aby byly okamžitě k dispozici pro výsadbu.
Související
-
Méně chemie, více plodin během roku, chce žďárská radnice od zemědělců, kterým pronajímá půdu
Pěstování meziplodin a používání ekologických hnojiv. I to budou muset nově dodržovat zemědělci, kteří hospodaří na pozemcích žďárské radnice.
-
Na správně navržené zahradě má být kousek prostoru pro každého člena rodiny
Naši předci to skoro neznali, dnes je to obrovsky módní. Služby zahradních architektů jsou stále více vyhledávané.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Fraška a cirkus. Lidé to ani jako volby nebrali, Lukašenko se ale bojí, říká členka běloruské opozice
-
Zelenskyj vyměnil velitele vojsk u Pokrovsku. Nově je má na starosti šéf ukrajinských pozemních sil
-
‚Řád podporuje neřáda.‘ Juniorští basketbalisté nedohráli zápas kvůli sporu o přezuvky
-
Plán Trumpa přesídlit Palestince není proveditelný. Ví to i zdejší politici, říká velvyslankyně v Izraeli