Romea.cz připravuje nové pořady. Chceme být v co největším kontaktu s našimi čtenáři, říká její ředitel Zdeněk Ryšavý

21. srpen 2021

Romea.cz je jedním z nejnavštěvovanějších romských zpravodajských serverů ve světě. Přináší aktuální zpravodajství o politice, kultuře, literatuře, ale i životě Romů v jednotlivých regionech ČR. Články jsou publikovány jak v českém, tak anglickém jazyce.

Zdeněk Ryšavý, zakladatel a ředitel organizace ROMEA

„Zpravodajský server Romea.cz funguje od roku 2003. Nabízí aktuální zprávy týkající se především Romů, ale také obecně – lidských práv, rasismu a extremismu. Snažíme se dávat prostor především Romům, tzn., že publikujeme různé komentáře. V redakci s některými souhlasíme, s jinými ne, ale jsme klasický zpravodajský server zaměřený na romské téma,” říká ředitel Zdeněk Ryšavý.

Romea.cz pravidelně dokumentuje aktuální události týkající se Romů v České republice. Ročně natáčí téměř 50 vlastních reportáží nebo zkrácených záznamů akcí a tiskových konferencí:

„Naší snahou je, aby zprávy, se kterými přicházíme, nezůstaly jen na Romea.cz. Velmi často proto komunikujeme s novináři z velkých médií a snažíme se, aby příběhy Romů a Romek, kteří něčeho dosáhli, se objevily i u nich. Obrací se na nás i samotní novináři. Chtějí kontakty, chtějí vysvětlit některé věci týkající se Romů. Pokud jde o seriózní média, jsme jim velmi rádi nápomocni. S protiromskými nespolupracujeme. Od začátku fungování Romea.cz jsme se kromě textového zpravodajství zaměřili i na video.”

Novinářskou cenu získal pořad Romea TV Desetiminutovka

Součástí serveru je od roku 2007 první internetová romská televize Romea TV. Jedním z nejoblíbenějších pořadů je Desetiminutovka, za který v roce 2018 získal server nominaci v prestižní novinářské ceně Nadace OSF:

„Od září chceme rozjet další formáty. Přibude klasická talkshow se třemi hosty ve studiu a s kapelou, dále to budou pořady komentující aktuální dění. Chceme v nich být co nejvíce interaktivní, tzn. reagovat na otázky diváků, nebo diváky zvát přímo do vysílání. Zkrátka chceme být v užším kontaktu s těmi, co se na nás dívají nebo nás čtou, a zároveň přitáhnout nové, kteří v současné době čerpají zcela zavádějící a nepravdivé informace z různých neseriózních zdrojů nebo od neseriózních jednotlivců.”

Romea.cz navštící denně 3000 čtenářů nejen z Česka, ale i ze zahraničí:

„Chystáme nový design zpravodajského serveru, který bude pro čtenáře přehlednější a atraktivnější.”

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...