Revoluce na velkomeziříčské radnice. Zastupitelé odvolali kompletní vedení města

26. únor 2020 05:00

Radnice ve Velkém Meziříčí na Žďársku má nově zvolené vedení. Místo Josefa Komínka (ČSSD) je starostou nestraník Alexandros Kaminaras.

Místostarostou se stal dosavadní radní František Smažil z hnutí ANO, vystřídal Jiřinu Jurdovou z Meziříčského fóra. Změnu schválili zastupitelé města na úterním zasedání 13 hlasy.

Ve Velkém Meziříčí se zhruba 11.500 obyvateli má městské zastupitelstvo 23 členů. Po hlasování o změně vedení nový starosta dnešní zasedání ukončil. Většina bodů v jeho programu nebyla projednaná. Další jednání zastupitelstva bude 17. března.

Ztráta důvěry

Návrh na odvolání rady města včetně starosty a místostarostky a na zvolení nového vedení přednesl Tomáš Rapušák (Meziříčské fórum). „Důvodem je ztráta důvěry v rozhodování dosavadní rady a vedení města,“ řekl.

„Oznámeno dopředu nám to nikomu nebylo. Něco jsme tušili, ale nebyli jsme o tom informováni,“ řekl agentuře ČTK Komínek po volbě. Podle něj koalici rozbili tři koaliční zastupitelé.

Původní koalice

Velkomeziříčskou radnici do dneška vedla koalice ČSSD, Meziříčského fóra, lidovců a hnutí ANO. V nově zvolené městské radě má kromě kandidátky Společně VM zastoupení ANO a To pravé Meziříčí. Radním se stal i Tomáš Rapušák za Meziříčské fórum.

Josef Komínek byl starostou Velkého Meziříčí od října 2017, do čela radnice tehdy postoupil z funkce místostarosty. Změnu ve vedení radnice tehdy vyvolalo odstoupení starosty Radovana Necida (člen ODS zvolen za To pravé Meziříčí) kvůli nečekané výměně pěti ze sedmi radních. Předtím se zastupitelé města měsíce přeli o výsledky architektonické soutěže k úpravám historického centra, kvůli nimž se ve městě také konalo místní referendum.

zdroj: ČTK
Spustit audio