Rapper Refew: Nezapomínám na to, odkud jsem

11. listopad 2017

V následujícím příspěvku vás seznámíme s mladým rapperem, který si říká Refew. Potkali jsme se s ním na koncertě v hudebním klubu Kasárna Karlín.

Třiadvacetiletého rappera Erika Gábora, kterého jeho fanoušci znají pod jménem Refew, v hudbě ovlivnil jeho bratr a oporou mi byla a je jeho maminka. Vyrůstal na pražské Palmovce, což ho velmi ovlivnilo – zejména to, s jakými lidmi se setkával:

„Drogy, kriminálníci, a to ve všech podobách – ať jako aktivní činitel nebo jako pasivní přihlížeč. Žil jsem v baráku, kde se normálně mučili lidi ve sklepě. Když jsem byl malej, tak vedle nás v baráku, hned přes zeď, utopili malou holčičku. Brali jsme to jako „plusový“ body k tomu, jak přežít. Dětství, pubertu. ‚Jo, my jsme Libeňáci, my už tohle zažili‘. Svým způsobem jsme to brali jako výhodu. To, na čem nám bylo ubráno, nám ve finále pomohlo. Díky tomu, že jsem žil na Palmovce, můžu teď žít v jakémkoliv evropském, možná i světovém městě. “

Refew vydal nové album O tři bloky dál. V jeho tvorbě převažují sociální témata. Prozradil, co jsou representy a co svým rapem chce sdělit:

„V písničkách sám sobě nastavuju zrcadlo – co vidím, co žiju, co žijou lidi kolem mě. Máma, kamarád, kdokoliv. Snažím se to reflektovat v hudbě, protože lidi si z toho pak něco vezmou. Rap byl dřív založený na sociálních tématech. Řešily se fakt důležitý věci. Teď jsou to spíš tzv. representy, kdy člověk rapuje o tom, kolik má čeho – aut, peněz, holek. Moderní je rapovat o tom, jak člověk bere drogy, jak je každej den ‚high‘ - opilej, zhulenej, zfetovanej. Já jsem ten typ, který je schopný o tom rapovat a zároveň nezapomínám na to, odkud jsem. Díky tomu se podle mě odlišuju a je to i to nejdůležitější na rapu, sdělit něco víc. Bylo by asi dobrý připomenout rozdíl mezi MC a rapperem. Rapper může napsat text a rapovat o módě, o drogách, o ženských, ale MC sděluje nějaký poselství. Já jsem rapper / MC.“

Rappeři v Americe vydělávají velké peníze a pořizují si moderní domy. Dá se v Česku uživit rapem?

Obal nového alba O tři bloky dál

„Já jsem spokojenej. Dřív to s hudbou, nebo alespoň s rapem, tak dobře nešlo. Dneska i béčkovej rapper může mít víc peněz než lidi s dvěma vysokýma.“

Třiadvacetiletý Refew o sobě říká: „Matka mě vychovávala tak, že když něco chci, musím pro to něco udělat a dokázat to.“ Takže se po pěti letech vrátil ke studiu. Připravuje se na zkoušky, koncertuje a vydává nové videoklipy:

„Dva klipy k desce už jsou venku, připravuju další dva, tři. Děláme na oblečení, připravuju koncerty. Protože jsem sám sobě manažerem, tak si to připravuju já. Většinu už jsme odjeli, ale dalších patnáct nás ještě čeká. Navíc se připravuje velký projekt, spolupráce s velkou značkou. Já jsem rád za všechno. Hlavně je to výsledek toho, že makám a nesním.“

autor: Dušan Vágai
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.