Problémový úsek D1 se musí hned rozšířit, požaduje Ťok. Chce vyměnit firmu, která dálnici opravuje

Ministr dopravy Dan Ťok
Ministr dopravy Dan Ťok

Problémový úsek D1 na Vysočině se okamžitě rozšíří, aby vznikl plnohodnotný pruh a úsek se dal dobře udržovat.

Svodidlo se posune o metr až metr a půl dopředu. Novinářům to po ranní schůzce s šéfem Ředitelství silnic a dálnic řekl ministr dopravy Dan Ťok za ANO. Současnému zhotoviteli má zároveň v pondělí odejít výzva o vyhazovu. Firma Geosan ale uvedla, že stavební práce na D1 budou v pondělí pokračovat.

„Předpokládám, že dneska té firmě odejde výzva, že ji z té stavby vyhazujeme a budeme hledat zhotovitele, který ten úsek dokončí. Já bych rád, aby to bylo co nejdřív,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Chce, aby se situace na dálnici stabilizovala. Stát má podle jeho odhadu v rezervě deset procent z celkové částky, které na aktuální úpravy využije. Celková zakázka modernizace úseku činila 1,75 miliardy korun.

Ředitelství silnic a dálnic minulý týden vyzvalo stavební firmy, které modernizují úsek D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, aby práce od pondělí přerušily. Pokud tak neučiní, ukončí s nimi stát smlouvu.

Oprava nabrala velké zpoždění a práce spolu se sněžením minulý týden komplikovaly dopravu, která zkolabovala. Zakázku provádí sdružení tvořené italskou firmou Toto Costruzioni Generali a české stavební společnosti Geosan Group.

Firma Geosan v ranním prohlášení uvedla, že stavební práce na problémového úseku D1 budou v pondělí pokračovat.

„Ve středu 12. prosince bylo pracovníky ŘSD rozhodnuto o zastavení stavebních prací z důvodu zásadní změny klimatických podmínek, nebylo možné provádět ani zásypy ani montáž středových svodidel,“ uvedl výkonný ředitel Geosan Group Ivan Havel.

Doplnění podloží betonového krytu v úseku dlouhém 600 metrů pomocí nízkotlaké injektáže firma nabízela ŘSD před třemi týdny, ŘSD to ale podle ní zásadně odmítlo a trvalo na vybourání části betonové vozovky, doplnění podloží a provedení nové konstrukce vozovky.

Ve čtvrtek večer pak Ředitelství silnic a dálnic požádalo o provedení sanace podloží nízkotlakou injektáží.

„Požadavek na provedení těchto činností během víkendu nikdy komunikován nebyl, patrně proto, že je nesmyslný,“ uvedl Geosan ve zprávě.

Práce budou zahájeny v pondělí, a pokud ŘSD odsouhlasí pracovní postupy, budou ukončeny do konce roku. Firma chce dostát svým závazkům a dílo v roce 2020 dokončit a předat.

Spustit audio

Související