Pro nevidomé je koronavirus dvojitým problémem. Mnozí přišli o práci, téměř všichni o asistenty

23. září 2020

Dvoumetrové rozestupy, kontakt mezi lidmi, o kterém se poslední měsíce v České republice mluví. Je to z důvodu ochrany před koronavirem.

Jsou ale skupiny lidí, kteří blízký sociální kontakt potřebují, jsou na něm závislí. Jsou to lidé nevidomí a zrakově postižení. „Někteří mají pejska, ale pořád jsou situace, kdy potřebují naši pomocí, převézt přes ulici,“ řekla v Dobrém dopoledni Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.

„Nevidomí a zrakově postižení využívali donáškových služeb, objednávali online. Lépe na tom jsou lidé ve velkých městech, kde je dostupnost služeb lepší. V menších obcích a regionech to je složitější. K tomu se zhoršila dostupnost sociálních služeb.“

Nevidomí muzikanti, konzultanti atd.

Mnoho nevidomých lidí pracuje, jsou to muzikanti apod. závislí na svém výdělku. Karanténa letos ale téměř všechno zastavila, školy se zavřely. Nadační fond zároveň musel zrušit několik Běhů pro Světlušku, skrze který vydělává peníze na podporu zrakově postižených.

„Jde asi o tři miliony korun, o které jsme přišli. Ale musím říct, že nás naši partneři nenechali být, získali jsme peníze od dárců, firem, fyzických osob. Díky nim jsme udrželi stejné hodnoty pomoci. Byla jsem úplně v úžasu,“ řekla Gabriela Drastichová.

Běh pro Světlušku

Běh pro Světlušku je tradiční akce Nadačního fondu Českého rozhlasu, letos je devátý ročník. „Běželi jsme v Ostravě, bylo to tam poprvé. Rozsvítili jsme industriální prostor Dolních Vítkovic, bylo nás tam asi 500.“

„Dnes poběžíme v Jihlavě, je to nejrychlejší běh, protože běžíme kolem pavilonu šelem zdejší zoologické zahrady,“ usmála se. Dalšími zastávkami budou Brno, Olomouc, Plzeň, Praha. „Věříme, že koncem října rozsvítíme i pražskou Stromovku.“

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

Spustit audio