Překvapuje mě laxní přístup Britů k epidemii. Česká studentka proto balí kufry a jede domů
Lucie Čachotská, studentka žurnalistiky v britském Newcastlu řeší, jak se dostat domů. I Anglie zavádí tvrdá opatření proti šíření koronaviru.
Britové jsou ale k doporučení a nově nařízení své vlády dost laxní a dokládá to několika příklady.
Do obchodů, do práce
Od pondělního večera platí v celé Anglii opatření podobná tomu našemu. „Lidé mohou do obchodů, do práce a jednou denně sportovat. Otevřené jsou jen potraviny a lékárny,“ řekla ve vysílání studentka Lucie Čachotská.
„Před tím byla jen doporučení, což lidé nedodržovali, za sebe mohu říct, že studenti. A tím se ten virus šíří obrovskou rychlostí a nebude jednoduché ho zabrzdit.“
Místní taxikář
Lucie žije a studuje v severoanglickém Newcastlu u východních břehů ostrova. „Kdybych se nedívala na zprávy, ani bych nevěděla, že nějaká opatření jsou.“
„Bavila jsem se s místním taxikářem, povídal mi, že od té doby, co bylo to doporučení vlády, zavřely se vysoké školy, tak že má mnohem více práce než před tím. Lidi se nudí a jezdí do klubů nebo na večírky ke kamarádům domů.“
Návrat domů
Návrat domů z Velké Británie do Česka i přes snahu naší Vlády není snadný. Z Londýna jezdí autobusy, ve kterých je potřeba sehnat místo. „Snad mi to vyjde zítra,“ plánuje Lucie.
Město Newcastle upon Tyne je od metropole vzdálené asi pět hodin jízdy autem. „Autobusových spojení není tolik, zkusím vlak. Nevím ale s čím mohu na té cestě počítat a s čím ne.“
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.