Přehrada s pitnou vodou na Želivce je téměř plná. Vodohospodáři jsou přesto opatrní

Dalešická přehrada
Dalešická přehrada

Tání sněhu skončilo a přehrady, alespoň ty v povodí Vltavy, jsou téměř plné. Jen pár centimetrů chybí i švihovské nádrži. 

„Nacházíme se nad hranou šachtového přelivu, vidíme, že ta hladina je nějakých 44 centimetrů pod hranou, čili nádrž je naplněná, 97,5 procenta,“ řekl přímo na hrázi generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

„Nejhorší situace tady byla ta extrémní v roce 1993, kdy vlivem sucha došlo k zaklesnutí o 11,5 metru,“ dodal.

Jeden a půl milionu lidí

Vodu ze Želivky, respektive z vodního díla Švihov, pije asi jeden a půl milionu lidí. Přehrada zásobuje mimo jiné Prahu, okolní aglomerace a také část Vysočiny.

„Hladina přehrady stoupá o tři až čtyři centimetry za den. Po létě jsme byli o 3,5 metru níž,“ doplnil technik Jiří Brzoň.

Další přehrady

Přes 90 procent jsou naplněny i další přehrady, alespoň ty ve správě Povodí Vltavy. „Největší přehrada Orlík je naplněná na 92 procenta, i další jsou plné přes 90 procent.“

Vodohospodáři i přes aktuální pozitivní stavy přehrad zůstávají opatrní. Může se totiž stát, že budou brzy muset začít přehrady pomalu upouštět a tím zásobovat toky řek, které z nich vycházejí.

Takto loni v celém Česku vypustili asi 450 milionů kubíků vody, což je asi jeden a půl krát kapacita vodního díla Švihov.

Spustit audio
autoři: Věra Sedláčková, Milan Kopecký

Související