PORADNA: Krátce po poledni je klíště nejméně aktivní

18. červenec 2018

Jak se účinně bránit proti klíšťatům? Lékařka Alena Dvořáková, host úterní poradny, říká, že důležitá je důslednost každého z nás. K tomu vhodný oděv a repelent.

„Do přírody je vhodné mít světlé oblečení, klíště je na něm hezky vidět. Pak pevné boty, nejlépe holínky a ponožky, do kterých můžeme kalhoty zastrčit. Klíště se totiž na tělo dostává štěrbinou mezi kalhotami a botami a pak se někde přisaje,“ vysvětluje lékařka Alena Dvořáková.

Vhodné je také používat repelent. „Stříká se na oděv i na kůži. Většinou tak zabrání přisátí klíštěte,“ dodává.

Dále je dobré nelehat či nesedat si na trávu, neprotahovat se křovinami a vysokou travou. „Třeba na chalupě, kde jsou také děti, často sekat trávu, aby se tam klíšťatům nelíbilo.“

Kdy je klíště aktivní

Klíště je podle doktorky Dvořákové nejaktivnější ráno a večer. „Vědci prokázali, že nejméně aktivity mají mezi 12. a 15. hodinou.“ Je to tedy doba, kdy bývá nejvyšší teplota.

Aby se klíště dostalo na kůži člověka, musí být splněné určité předpoklady. „Ze stromů na nás rozhodně neskáčou, to není pravda. Člověk jde, dotkne se nohou trávy, kde klíště číhá. Ono má také senzory, kterými vnímá i dech toho člověka, protože vydechujeme oxid uhličitý.“

Čas hraje pro klíště

Odborníci doporučují, aby se lidé, kteří přišli z přírody, ihned prohlédli. Mohou mít na sobě ještě nezapitá pohybující se klíšťata a nebo už čerstvě zapitá. „Důležité je to udělat hned. Ono si to svoje místečko hledá, může si ho hledat i druhý den. Po hodině až dvou může dojít k přenosu nákazy encefalitidou, u boreliózy to trvá 12 – 24 hodin.“

autoři: Hela Dvořáková , mik
Spustit audio