PORADNA: Amatérský alkohol tester většinou naměří méně, než policejní

alkoholtester
alkoholtester

Kolik piv si můžete dát před cestou na dovolené v zahraničí? A jak spolehlivé jsou osobní alkohol testery? Na takové otázky v Poradně Českého rozhlasu Vysočina odpovídala Veronika Vošická z Besipu. Rozhlasovou poradnu si můžete poslechnout každý všední den od půl desáté.

Stejně jako v České republice nesmíte usednout za volant s alkoholem v krvi ani na Slovensku nebo v Rumunsku. „Obecně v rámci Evropy platí tzv. půl promilové pravidlo, kdy většina zemí toleruje 0,5 promile alkoholu u řidičů. Jiné je to u řidičů profesionálů nebo v některých zemích i podle věku,“ vysvětluje Veronika Vošická. Hranice alkoholu 0,5 promile zhruba odpovídá u muže dvěma desetistupňovým pivům.

 

Dítě v autě jako pohoršující okolnost

Pokud podnapilý řidič v autě veze děti, policisté to berou jako pohoršující okolnost a považují to za ohrožení dítěte. Na Vysočině navíc začíná přibývat žen, které za volant usedají pod vlivem. Právě ony často vezou i dítě. I když jsou takové případy často důsledkem rodinných problémů, je potřeba mít na paměti, že alkohol za volantem danou situaci nejen nevyřeší, ale naopak problémů přibude.

 

Před jízdou si můžete hladinu alkoholu zkontrolovat i sami

V prodeji jsou lakmusové papírky, trubičky na měření alkoholu v dechu nebo digitální přístroje. Všechny tyto metody jsou pouze orientační. „U alkohol testerů bych byla hodně opatrná. Zejména u digitálních. Sázela bych pouze na to, že je tam nula,“ upozorňuje host. Policejní testery jsou velmi citlivé, pravidelně kalibrované a dýchá se do trubičky. Vydechovaný vzduch se tak namísí s okolním vzduchem, jako u amatérských testerů. Policejní přístroj tak zpravidla naměří vyšší hodnotu alkoholu v krvi.

 

Víno je zrádné

I když se na víno nahlíží jako na dámské pití, tak obsahuje více alkoholu, než pivo. „Například odbourávání deseti stupňového piva trvá u muže 4,5 hodiny, ale litr vína už odbourává 12,5 hodiny. U ženy je čas ještě delší. Litr piva žena odbourává kolem 7 hodin, ale litr vína až 20 hodin,“ upozorňuje Veronika Vošická. V žádném případě nesázejte na to, že jste si dali svíčkovou. Alkohol se tím určitě neodbourává rychleji.