Polná vystaví vzácný poklad Žejdliců. Šperky byly nalezeny v šlechtické hrobce v kostele

15. červen 2022 11:00

Největší audioportál na českém internetu

Polná, šperky z hrobky rodu Žejdliců | Foto: Městské muzeum v Polné

Před 100 lety byl v Polné nalezen vzácný poklad. V České republice je jediný svého druhu, prohlédnout si ho lidé mohou jen při zvláštních příležitostech.

Polná si letos připomíná 780 let od svého vzniku. Při této příležitosti vystaví polenské muzeum jedny z nejcennějších renesančních šperků na území České republiky. 

Jde o poklad Žejdliců ze Šenfeldu, který byl na počátku 20. století nalezen v jejich hrobce v místním kostele.

Otevření hrobky

„Otevření hrobky v roce 1916 bylo protokolární a dělo se tak z toho důvodu, že byla první světová válka a sepisovaly se drahé kovy. Otevíraly se hrobky v téměř všech kostelích a hledaly se cínové sarkofágy, aby se mohly roztavit pro potřeby války. Nikdo ale nečekal, že v tom roce 1916 objeví v jedné z otevřených rakví spoustu šperků.“

Historik umění Jan Štěpánek právě připravuje v polenské muzeu výstavu vzácného pokladu Žejdliců. Jeho nejcennější součástí je dlouhý zlatý řetěz, který byl po objevení pokladu rozdělen na několik částí. „Hádalo se muzeum, děkanství i město, tak se šalamounsky rozhodlo, že část řetězu přestřihnou, uloží do muzea a zbytek se schová pod úschovu královéhradeckého biskupství. Naštěstí se v 50. letech obě strany domluvily, zlatník řetězy spojil a dnes ten poklad můžeme vidět v celku, i když každá část patří někomu jinému.“

Jen na fotografiích

Poklad si ale zatím prohlédnout nemůžeme, protože je ukrytý v trezoru, který stojí uprostřed místnosti. Kolem něj je rozestavěných devět vysokých panelů. „Šperky jsou rozměrově velmi malé. Proto jsme s našimi fotografy udělali velmi kvalitní makrofotografie, které si návštěvníci prohlédnou na okolních panelech.“

Součástí výstavy bude podle Jana Štěpánka i cínový sarkofág. „Je úmyslně schovaný, aby někoho nevyděsil, někomu může výstava připadat morbidní, je tady ale zcela úmyslně. Je to velmi kvalitní cínový sarkofág, úžasná práce jihlavských cínařů z počátku 17. století. Také proto, že v této rakvi byly všechny ty šperky nalezeny.“

Vzácný renesanční poklad Žejdliců ze Šenfeldu si mohou návštěvníci v polenském městském muzeu prohlédnout od 17. června do 10. července.

Mohlo by vás zajímat