Policisté uzavřeli vyšetřování zabitých Němců z Dobronína

27. prosinec 2012

Po více než dvou letech ukončili policisté vyšetřování údajné vraždy šestnácti Němců v Dobroníně na Jihlavsku. V lokalitě Budínka a U Viaduktu je na konci 2. světové války údajně ubili místní lidé. Jejich ostatky letos v září pietně pochovali na ústředním hřbitově v Jihlavě.

Policisté nemohou průběh ani výsledky vyšetřování žádným způsobem komentovat. Seznámí s nimi pouze poškozené, kterých se celý případ dotkl. Závěry budou proto přeloženy do němčiny a odešlou se přibližně dvěma desítkám pozůstalých do Německa.

Od začátku vyšetřování se spekuluje o tom, že policie případ takzvaně uloží, protože už nemá koho stíhat. Všichni zúčastnění totiž zemřeli. Policisté pouze sdělili, že vyšetřování případu nebylo jednoduché. A to právě vzhledem k tomu, že od celé události uplynulo skoro sedmdesát let.

Před dvěma lety upozornil jihlavský badatel Miroslav Mareš policisty na to, že na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku jsou možná pohřbeni zabití Němci. Dočetl se o tom v knížce německé spisovatelky Hermy Kennel.

Policisté se začali věcí okamžitě zabývat a brzy se pustili do kopání v označené lokalitě. Na Budínce nakonec opravdu nalezli ostatky minimálně třinácti lidí. Další ostatky - minimálně tří lidí - ležely pak v lokalitě U Viaduktu. Na místo byli pozváni i antropologové, kteří zkoumali, jestli je pravda, že Němci byli na konci války ubiti lopatami a motykami. To ale nepotvrdili.

V současné době už jsou ostatky Němců důstojně pochovány. Pohřeb proběhl letos v polovině září a ostatky Němců byly uloženy na jihlavském ústředním hřbitově.

Existuje hrob číslo 3?

K jakému výsledku policisté po více než dvou letech vyšetřování dospěli, jihlavský badatel a novinář Mareš zatím neví; s jejich zprávou dosud neměl možnost se seznámit. Při hledání nejpravděpodobnější verze toho, co se po válce v této lokalitě odehrálo, je ale podle něj možné vycházet z toho, že dokumentační zpráva jihlavského Němce Fritze Hawelky, dostupná na internetu, se zatím bezezbytku potvrzuje.

„To znamená, pokud jsou pravdivá jména poškozených, kteří byli v září letošního roku oficiálně pohřbeni na jihlavském hřbitově, tak pravděpodobně bude přesný i ten popis událostí, ke kterým mělo dojít,“ domnívá se Mareš a pokračuje:

„To znamená, někdy 19. května 1945 se v Dobroníně konala první poválečná taneční zábava a opilí členové místních revolučních gard vzali do svých rukou spravedlnost a popravili zajatce, které měli provizorně v místním vězení v bývalé hasičárně,“ říká jihlavský novinář.

Přestože policie vyšetřování případu ukončila, z jeho pohledu kauza Dobronín uzavřená ještě není. Podle něj totiž nesouhlasí počty pohřbených s počty pohřešovaných. „Já se domnívám, že někde v okolí Dobronína existuje hrob číslo 3,“ uvedl Mareš v Ozvěnách dne.

autoři: mta , Lucie Maxová , ak
Spustit audio