Policejní pes jako rodinný příslušník psovoda. Dnes je to běžná praxe
Policejní psi neslouží jen k vyhledávání drog, spolehlivě odhalí třeba i místo vzniku požáru.
V dovednostech a naučených povelech se ještě do dneška budou nedaleko Stonařova poměřovat služební psi krajské policie. Víc, než vítěz soutěže, je ale důležité to, aby u psů policisté zjistili, co všechno vlastně zvládají. Pomáhají totiž při řadě úkonů.
Ochrana pozemku, osob, požáry
Porota poměřuje policejní psy i v tom, jak zvládnou ochránit pozemek před vstupem neoprávněné osoby. Celkem své schopnosti předvádí 45 služebních psů s téměř třiceti psovody.
Většina vycvičených šelem má přitom přesné zaměření. Třeba psovod Josef Most vyjíždí s některými svými svěřenci k požárům. „Nic jiného na starosti nemá oproti těm všestranářům. Mají ztížený prostředí, třeba to požářiště, kde je i 40 centimetrů popela, ten pes se v tom musí prodírat, dýchat a ještě najít, rozlišit a označit.“
U požárů využívají hasiči pomoc policejních psů zejména v případě, kdy není jasná příčina vzniku nebo kdy jde o úmyslné zapálení. Psi často pomáhají i při hledání osob nebo doprovází hlídky na velkých akcích a demonstracích.
Policista a pes
Se svými psovody ale tráví prakticky celý život, vysvětluje jedna ze dvou psovodek v jinak ryze mužském kolektivu Hana Břízová: „Asi dvě, tři výjimky jsou, že je mají na služebních kotcích, jinak všichni je máme doma, tráví s námi běžný každodenní život, jezdí na dovolený, na výlety chodí, prostě rodinní společníci.“
Naprostá většina psovodů si tak policejního psa nechává i když už kvůli stáří nebo zdravotním problémům nemůže sloužit. Do té doby ale psi denně trénují a s tím podle vedoucího oddělení služební kynologie Martina Růžičky souvisí i motivace. „Psovod by měl mít nějaký plán toho výcviku, co bude cvičit dneska, co zítra, takový týdenní rozvrh. Den by měl být zakončený krmením, tedy že pes dostane nažrat večer. Ten pes by to sám od sebe zadarmo nedělal, takže ho musíme motivovat buď tím, že mu dáme žrádlo, pamlsek, nebo že mu dáme hračku, nějakou odměnu.“
Policejní psovodi jsou teď v každém okrese Vysočiny. V Rančířově má navíc policie objekt přímo pro kynology, v dohledné době chystá i jeho rekonstrukci.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Turecko se od ruské ropy odstřihnout může. Ankara sama od sebe nákupy omezuje, říká Vít Beneš
-
STAN vede v transparentnosti kampaní, Motoristé na chvostu. ‚Sebevyvolená neziskovka,‘ odmítají žebříček
-
Neexistuje důkaz, že by paracetamol v těhotenství způsoboval autismus, říká lékařka
-
Chorý se do ligové akce vrátil dvěma góly. Slavia v malém pražském derby porazila Duklu 2:0