Pokud umíte romsky a chcete v tomto jazyce napsat text nebo natočit video, přihlaste se do soutěže Romano suno

25. březen 2024

Zasoupeřit si ve znalostech romštiny v psaném i mluveném projevu – to opět letos umožňuje soutěž Romano suno / Romský sen, kterou už od roku 1996 pořádá organizace Nová škola. Pro letošek porotci vybrali témata k zamyšlení – zajímá je například, co si děti i dospělí myslí o tom, co bude po smrti anebo o soužití stejnopohlavních párů. Podrobnosti má Jana Šustová.

Soutěž Romano suno / Romský sen bude letos delší než dříve. Její témata byla vyhlášena už 1. února a svá díla mohou soutěžící zasílat do Nové školy do konce června. Důvody prodloužení soutěže na celé pololetí vysvětluje její organizátorka Marie Podlahová Bořkovcová.

„Rozhodli jsme se zaprvé kvůli tomu, aby bylo víc času na psaní prací a točení videí. A také budeme častěji navštěvovat školy s nabídkou dílen psaní v romštině, takže chceme, aby na to byl čas. A druhým, ale pro mě možná hlavním důvodem, bylo, že se nám podařilo získat dostatek financí na to, abychom mohli udělat celoroční kurz romštiny, respektive dva kurzy romštiny. Jeden běží už od ledna až do konce června, to je pokračující kurz, který běží už od minulého září. Potom zase od září uděláme jeden kurz pro začátečníky. Jedná se o online kurzy romštiny, běží jednou týdně ve středu. Pro učení se jazyka je opravdu důležité, aby to nebylo pár týdnů, ale aspoň měsíců. A to se nám letos poprvé podařilo, to mám radost.“

První téma soutěže zní: Nekfeder manuš, so les prindžarďal / Nejzajímavější osoba, kterou jsi poznal(a). Ta další jsou hodně na zamyšlení:

„So avela pal o meriben? / Co bude po smrti?

Sar dikhes pre kada, te pes kamen duj džuvľa abo duj murša? / Jak vnímáš to, že se milují dvě ženy nebo dva muži?

Te bi pale uľiľomas, kamavas bi te avel… Kdybych se znovu narodil(a), chtěl(a) bych být…

A poslední téma je jako vždy volné téma / Pisin pal oda, so kames.“

Témata je možné zpracovat dvěma způsoby.

„Takovou naší hlavní kategorií je psaní v romštině, to znamená na ta témata napsat nějaký text. Může to být vyprávění, nějaký příběh ze života, může to být něco vymyšleného, může to být próza nebo poezie. Musí to být v romštině – v jakémkoliv jejím nářečí. A potom je také možnost dělat videa nebo si natočit audia. To je pro ty, kteří chtějí v romštině něco dělat, ale nechce se jim psát. Můžou se tedy natočit. A platí to samé, co jsem říkala už před tím: může to být ze života, nebo vymyšlené, jakkoliv. Ta videa také může dělat víc dětí – nejvýš tři jedno video. Může to být rozhovor, nebo scénka, vyprávění jednoho nebo třeba rozhovor s babičkou.“

Na téma Co bude po smrti je Marie Podlahová Bořkovcová hodně zvědavá.

„Téměř každý Rom má zkušenost s tím, že někdo blízký, kdo zemřel, ho po své smrti kontaktoval. Nebo kontaktoval někoho z rodiny, nechal nějakou známku, jestli je ještě někde v nějakém mezisvětě, nebo už odchází dál. Takže na posmrtný život věří všichni Romové, ať jsou formálně jakékoliv konfese, tak v tomhle smyslu věří v posmrtný život. Ale co se týče dalších představ, do jaké míry věří tomu křesťanskému konceptu na nebe, a někdo k tomu má peklo, někdo nemá – to právě jsem opravdu hodně zvědavá.“

Poprvé se v soutěži vyskytuje tematika LGBT+.

„Naše témata vymýšlí porotkyně. A když to ta jedna porotkyně přednesla, tak já sama jsem byla mile překvapená, byla jsem ráda a říkala jsem si, co na to řeknou ty další dvě porotkyně. A nakonec se ukázalo, že se to vlastně všem líbí. Spíš měly k tomu otázky vzhledem k tomu, že do Romano suno píší i malé děti, že o těchto tématech se před dětmi moc nemluví – myslím o sexu obecně, ne jako o vztahu lidí stejného pohlaví. Ale řekly jsme si, že čas na to dozrál a jsme moc zvědavé, co nám přijde. Dalo by se říct, že romská komunita je v něčem dost konzervativní, ale zároveň ty boje o zrovnoprávnění a zlepšení života lidí LGBT+ jsou opravdu silné. Ta romská scéna, která ta práva prosazuje, je hodně sympatická a aktivní. A opravdu se to teď dynamicky vyvíjí.“

Součástí soutěže Romano suno je také sekce Džanas romanes, kde soutěží dvojice naživo ve slovní zásobě a pohotovosti v romštině. Tam se lze hlásit do 31. října.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.