Počty lidí s Alzheimerovou chorobou stoupají. Na místo ve specializovaném domově se čeká měsíce

4. říjen 2021 06:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Alzheimerovou chorobou trpí stále více lidí (ilustrační foto)

Počty lidí s Alzheimerovou chorobou stoupají. Nárůst je patrný i na Vysočině. Například v Domově se zvláštním režimem ve Ždírci jsou několikaměsíční čekací doby na lůžko.

Alzheimerovou chorobou trpí stále více lidí. Dokazují to nejen statistiky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), ale také čekací doby v domovech se zvláštním režimem.

Demence

„Kde vy jste se seznámil s manželkou? V Jiříně. Taky na nějaké muzice? Ano.“ I takhle pracovnice Domova se zvláštním režimem ve Ždírci trénují s klienty hospitalizovanými s Alzheimerovou chorobou jejich paměť.

Právě na toto onemocnění a další projevy demence se zařízení specializuje. Aktivity zlepšující jejich stav jsou proto po klienty připravené každý den, potvrzuje vedoucí sociálního úseku Eva Josífková: „Mám tady čtyři aktivizační pracovnice, které mají připravený dopolední program, kdy to je spíš skupinová aktivizace, ať už trénují paměť, vrací se do minulosti, dělají činnosti, které těm lidem jsou známé, takže pečeme, vaříme, vyprávíme o nějakých tradicích.“

I zahrada je uzpůsobená péči o takto nemocné lidi. „Máme tady nějaká zvířata, květiny, bylinky, kolegyně při té aktivizaci individuální pracují s pamětí tak, že vzpomínají, máme tady ostružiny, rybíz. Trénují smysly chuťové, čichové.“

Počty nemocných lidí

Jak vyplývá z aktuálních statistik VZP, pacientů s Alzheimerovou chorobou stále přibývá. I to je důvod, proč se na místo ve ždíreckém domově čeká. Aktuálně až několik měsíců. „Nemáme kapacitu na to, abychom mohli poskytnout pomoc okamžitě všem, kteří ji potřebují, samozřejmě počet osob s demencí se zvyšuje, my jsme na to reagovali tím, že jsme navýšili kapacitu.“

„Čekáme, že nám pomůže nový domov, který se staví v Jihlavě, že kapacity narostou, a že budeme moci uspokojit žadatele. Opravdu se nám stává, že oni by teď hned potřebovali toho blízkého k nám dát a my to místo nemáme, a pak když jim třeba zavoláme třeba za měsíc, tak buď už to nějak pořešili nebo se situace změnila,“ doplňuje svou kolegyni vrchní sestra Mária Šimková.

A že počty pacientů stoupají potvrzuje i Marcela Rýpalová, která vede Alzheimer poradnu při Domově Ždírec. Tato služba je na Vysočině unikátní. „Naším úkolem je podporovat ty rodiny, aby zvládly péči v domácím prostředí, dokud to jde, a v momentě, kdy už to překročí nějaký bod a rodina je vyčerpaná a potřebuje víc pomoct, tak nastupuje pobytová služba.“

Podle VZP se na Vysočině v loňském roce mezi jejími pojištěnci léčilo s Alzheimerovou chorobou přes tři tisíce pacientů. V přepočtu na sto tisíc obyvatel je to mezi kraji šesté nejvyšší číslo v zemi.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související